Discover Sustainable Development — Polsko

single-image

Termín konání: 7.-14. října 2013

Místo konání: Kopaniec (u Wroclawi), Polsko

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 4.3. tréninkový kurz

Účastnící se země: Polsko, ČR, Velká Británie, Litva, Rumunsko, Slovinsko, Maďarsko, Itálie

Účastníci: Jana Mančíková, Petra Chudárková, Pavla Lukášová, Kristýna Štrbová

Report z projektu

  1. 10. 2013 se tři holky z České republiky a jedna ze Slovenska vydaly do polské Wroclawi, kde nás očekával taxík, který nás odvezl do krásné krajiny jménem Kopaniec, na Farmu 69. Farma sídlí v horách poblíž českých hranic. Ještě musím dodat, že i Wroclaw nás mile překvapila, je to krásné město a určitě stojí za podívání. 

Nicméně Kopaniec mě překvapil o dost více. Podzimní období vzalo za své a všichni měli možnost zažít několik krásných podzimních dnů s barevným listím, stádem krav a krásným počasím v téměř nedotečné přířodě s dechberoucím výhledem na boubelaté kopce. Společně s mladými lidmi z Velké Británie, Polska, Litva, Rumunska, Slovinska, Maďarska a Itálie (Sardínie) jsme prožili sedm dnů v krásné dřevěné chaloupce perfektně zasazené v krajině. 

Součást farmy byla také malá osada (muzeum), která měla představovat život ve středověku. Měli jsme možnost si vyzkoušet jaké to je ležet na kožešinách, či jak moc je složitá výroba obyčejných bot z kůže. Majitel nám představil snad všechno, co s osadou souviselo, včetně života na samotné farmě. 

Každý den nám organizátoři připravili přednášky a workshopy, kde jsme se měli dozvědět, co to vlastně udržitelný rozvoj znamená. V rámci workshopů jsme měli každý den minimálně dvě prezentace v týmu, kde jsme měli představit své nápady. 

Jeden den v našem programu pro nás organizáři uspořádali výlet k místním vodopádům a také procházku do blízkého lyžařského městečka zvaného Szklarksa Poreba. Jako každý projekt i my jsme měli dva večery interkulturní večery, kdy jednolitvé národnosti představovaly svouji kultury a jídlo. Rozhodně jedna z nejlepších prezentací byla jednoznačně italská. Italové nebo spíše Sardíňané připravili skutečně velkolepou večeři s klasickými špagetami na tři různé způsoby a také tiramisu. 

Jednu velkou chválu musím dát i stravovaní. Majitelé nám každý den připravili opravdu výborné jídlo, hlavní cílem bylo, abychom se stravovali co nejzdravěji. Obdivovala jsem, jak z tak zdravéhých potravin dokázali připravit něco tak chutného. Rozhodně z jejich receptů jsem si také vzala inspiraci.

Jana Mančíková

Možná se ti bude líbit