ConnAction — Maďarsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Časový rozvrh této mobility:

  • Přípravné předprojektové setkání (Advance Planning Visit = APV): 1.—4. srpen 2024, Budapešť, Maďarsko. Tohoto přípravného předprojektového setkání se za ČR zúčastní group leader české skupiny. Group leader se zúčastní i samotné výměny mládeže v říjnu. Co obnáší účast na APV najdete zde. (není to žádná věda a zvládne to opravdu každý) 
  • Výměna mládeže: 6.—12. říjen 2024, Liptód, Maďarsko

Český tým: 5 účastníků (ve věku 18—20 let) + 1 group leader (ve věku 22+ let)

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete APV info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) a to max. do výše €210/účastník. U tohoto projektu je možná jen pozemní doprava (autobusem/vlakem).

Hostitelská organizace: GYIOT International – Federation of Children’s and Youth Municipal Councils

Popis projektu:

Youth exchange promoting media awareness, social participation and connection in the online space.

This program aims to provide a supervised learning process for participants in the field of critical thinking, connection in the online space, social participation, media awareness. The concept is to encourage the participants to live and act more media conscious.

The project aims to raise awareness in the online space, find good examples of it and provide a safe place to share with others. To do this, participants are created some hashtag to summarize the topics: #safe #culture #society #impact #like #use #cookies #influencer #critical

The aims:

  • To equip young people with the skills of critical media literacy, which includes identifying the credibility of news and interpreting online information sources, so that they can navigate the world of online media in a meaningful way and understand its impact.
  • To help young people learn how to express their opinions online in a way that respects others.
  • To help young people learn how to use artificial intelligence safely and legally.
  • To support young people in recognising and exercising their right to voice their opinions on social issues, and to raise their awareness of their rights and opportunities to have a say.

Methods used:

The youth exchange will be based on an interactive and participative approach. The processes of learning from each other and learning by doing will be crucial. Non-formal learning methods will be used during the entire program of the youth exchange e.g. workshops, simulational practices.

Participants‘ profile/We are looking for young people:

  • Who are interested in online participation, online gaming, and in conscious use of social media
  • Who are curious about the cultural diversity and participation within online spaces.
  • Keen on understanding and defining their own needs and aspirations in a digital society
  • Interested in the power of media and the role of personal ‚likes‘ in shaping opinions.
  • Eager to harness the power of technology for youth empowerment. Where do young voices stand? How can mastery and intelligence be channeled for change?
  • Who would like to be more conscious about online safety, emotional security
  • Willing to engage in dialogues about emotional safety, address the issue of bullying, and foster inclusive communities.

Participating countries:

Croatia, Czechia, Malta, Poland and Romania

 

Možná se ti bude líbit