Green Footprint — Lotyšsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Pāvilosta (u Liepaja), Lotyšsko

Termín konání: 21. únor—2. březen 2023

Český tým: Veronika Zejdová (GL), Vít Švéda, Karolina Wehowska, Šárka Koudelková

Prosím přečtete si info-pack. Omrkněte také projektové video a přečtěte si projektovou brožurku.

Hostitelská organizace: RASIO “Perspektiva“ 

Report z projektu:

Zúčastnil jsem se projektu výměny mládeže Green Footprint v Lotyšsku v malém pobřežním městečku jménem Pavilosta. Projekt trval od 21.2. 2023 až do 2.3. 2023. Dorazilo celkem 6 týmů, a to z Portugalska, Maďarska, Řecka, Česka, Slovenska a Litvy. Každý tým se skládal ze 4 členů. Hostujícím týmem byla skupina z Lotyšska s názvem Rasio Perspektiva v čele s úžasným Guntisem, který vedl svědomitě celou akci.

Byli jsme ubytováni v nádherném areálu letního Rock festivalu v domě Butterfly house. Celou oblast jsme měli možnost prozkoumat a seznámit se tak i s jejím zajímavým příběhem. Všechny prostory byly krásné, dobře vybavené, každé patro disponovalo kuchyňkou a lotyšský tým se postaral o dodávku kvalitních surovin. Společné vaření tak bylo další aktivitou, při které jsme se mohli vzájemně poznat.

Projekt byl propleten spoustou ekologických témat, která byla prodiskutovávána během pravidelných sezení vedených Guntisem, jenž prokázal velký přehled v zelené tématice, a to nejen v případě Lotyšska, ale i problematiky celého světa. V rámci každé „session“ jsme byli také vyzváni k práci v týmech, které byly vždy náhodně rozděleny, předešlo se tak tomu, že by diskuze zůstávala pouze mezi „kamarády“. Sezení bylo vždy zakončeno shrnutím nabitých poznatků.

Kromě teoretických lekcí jsme se také účastnili ekologického projektu v místní škole, kde jsme měli možnost se seznámit s žáky a prozkoušet jejich znalosti v ekologii. Nechybělo ani uklízení okolí – pláže, duny a lesa, jenž bylo vedeno místní eko-aktivistkou, která nám povyprávěla trochu o historii a také současnosti enviromentalistiky v Lotyšsku.

Závěrečným projektem, který trval několik dní bylo vytvoření brožury a promo-videa v rámci našeho ekologického tématu. Účastníci byli rozděleni do dvou týmů. Jeden měl za úkol vytvořit brožuru a druhý video. Úsilí všech se vyplatilo, a nakonec jsme měli všichni možnost se podívat na výsledky naší dobře odvedené práce.

Projekt se mi moc líbil a všichni účastníci byli strašně super, přátelští, milí a aktivní. Náš český tým si skvěle rozuměl i se slovenským týmem a na konci jsme tvořili prakticky jednu velkou skupinu. Všichni jsme si odvezli řadu vzpomínek a nových kamarádů, na které jen tak nezapomeneme. Moc děkujeme.

Vít Švéda

Možná se ti bude líbit