Qualified, Unemployed – Turecko

single-image

Termín konání: 12.-19. srpen 2018

Místo konání: Çankırı, Turecko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Přečtěte si info pack

Účastníci: Ludmila Klimešová, Ema Kratochvílová, Kristýna Liptáková, Lucie Olivíková, Vojtěch Lipták

Group leader: Jiří Guth Jarkovský 

Hostitelská organizace:  Cankiri Youth Group

Účastnící se země: ČR, Turecko, Řecko, Švédsko, Litva

Popis report:  

Projekt Qualified Unemployed, který probíhal v Çankırı v Turecku, byl od 12. do 19. srpna 2018. Zúčastnily se účastníci z České republiky, Litvy, Řecka, Švédska a Turecka. 

Aktivity vedli dva kluci – Burak a Yasir. Třetí člen průběžně natáčel vše, co se během dní dělo. 
 
První den byl příjezdový, ubytovali jsme se v pěkném prostředí – byly to něco jako byty, v každém bylo 5 lidí. Druhý den jsme se seznamovali. Během jednoho dne jsme se seznámili s dalšími lidmi. Hráli jsme různé hry, kdy jsme museli opakovat jména, zjišťovat informace o dalších, a pak je prezentovat apod.Také jsme hráli hru Tajný přítel nebo Kiss and kill. Obě hry byly na bázi, že jsme se vytáhli jméno některého. V první hře jsme si měli vylosovanou osobu předcházet a případně jí něco dát. Druhá hra spočívala v tom, že jsme museli zabít člověka, kterého jsme si vylosovali a políbením zemřel. 
 
Třetí den nám Yasir prezentoval o Erasmu +, o Youthpasu a Europasu. Během tohoto dne jsme dělali první úkol – jak bychom vyřešili nezaměstnanost v jednotlivých zemích. Tento úkol byl velmi těžký a neměli jsme na něho tolik času. Nicméně pár návrhů padlo. Další dny jsme opět pracovali na dalších úkolech. Každý blok byl doprovázen nějakou rozehřívací hrou. 

 

16. srpna jsme jeli na výlet do Cappadocie, do národního parku. Nachází se uprostřed Turecka. Cesta byla trochu, okolo 5 hodin, ale určitě tento výlet stál za to. Na tomto místě je krajina velmi vyprahlá a připomíná poušť. V tomto parku se nachází domy, které jsou vytesané ve skalách. Jedno odpoledne jsme byli navštívit centrum mládeže v Çankırı. Na tomto projektu jsme měli na dva večery, kdy se prezentovaly již zmíněné země, ostatní večery jsme měli volné. Proto jsme se vypravili na nedaleký kopec, který nám nabídl hezký výhled například na město Çankırı . Zde jsme byli jen česká skupina. Jiné večery jsme trávili čas s ostatními účastníky. Poslední den, v sobotu jsme hodnotili týden, řešili jsme reimbursementy a loučili se se všemi. Během výměny jsme využili cestování, a tak jsme tento čas využili v Istanbulu, kde jsme pobyli tři dny. Prošli jsme si město a poznali i pár lidí, projeli se na lodi. Ochutnali jsme místní kuchyni – kebab, kofte (masové koule) nebo pide, což bylo něco jako pizza. Někteří z nás ochutnali některé věci poprvé jako je nápoj ayran (slaný jogurtový nápoj) nebo salep (sladký mléčný nápoj se skořicí) nebo sladkost lokum (želé v cukru) anebo baklava (sladké listové těsto s ořechy v medovém sirup), která byla mezi námi oblíbená. Na tuto výměnu budeme mít všichni krásné vzpomínky, už jen proto, jak skvělá česká skupina jsme byla.
 
Ludmila Klimešová

Možná se ti bude líbit