Termín konání: 19.-31. říjen 2016
Místo konání: Tallinn, Estonsko
Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže
Prosím pročtěte si info-pack a rozpis denních aktivit. Prosím přečtěte si blog projektu: http://ecovolunteers2016.blogspot.cz/ a brožurku české skupiny, která vytvořila imaginární projekt Vnitrobloking pro dobrovolníky pro zlepšení životního prostředí/životního standardu v našem okolí.
Účastníci: Jan Renner, Lucie Spěváková, Jakub Kult, Viktor Licek, Ondřej Wolf, Šárka Löffelmannová, Soňa Juríková, Dominika Csepcsarová
Group leader: Veronika Dočekalová (GL)
Hostitelská organizace: New Youth Policy
Účastníci se země: Estonsko, Slovensko, ČR, Litva, Rumunsko
Report z projektu:
Projekt, který nesl název Eco-volunteers, se konal 19.10-31.10 v Estonsku a to konkrétně v největší a zároveň hlavní metropoli Tallinnu.
Celkem se projektu účastnilo 45 participantů z 5 rozdílných zemí – 9 lidí z Rumunska, Slovenska, České republiky, Litvy a Estonska. Po organizační stránce vše zaštiťovala estonská národní agentura New youth policy.
Vše bylo zacíleno převážně na neformální vzdělávací systém, každá přednáška začínala energizérem. Samotný název projektu vypovídá, jakého tématu se tento projekt týkal. Samotní organizátoři se snažili dostát slovu a plnit stanovený program. Samotný program byl velice široký a škála aktivit byla velice pestrá, účastníci měli velké množství příležitostí, najít si to, co by je osobně nejvíce zajímalo a pobavilo. Mezi nejzajímavější části programu bych samozřejmě zařadil uklízení Central Parku v srdci Tallinnu, který sice naší pomoc moc nepotřeboval. Oproti tomu pobřeží Baltského moře, v nedaleké blízkosti písčité pláže a hlavně centrálního přístavu, který nabízí spojení mezi Tallinnem a Helsinkami, bylo zanesené odpadem, který jsme uklízeli. Poté jsme byli pomáhat v zoo, kde jsme dělali drobné práce. Za odměnu nám byli ukázány nejzajímavější exponáty, v čele s aligátorem a orangutany. Velmi zajímavá byla i prohlídka elektrárny, jejíž funkce spočívá ve spalování odpadu a přetváření tepelné energie v elektrickou. Ve zbytku programu nám byly představeny organizace, které stojí za celosvětovým projektem s názvem Let‘s do it. Ve večerních hodinách jsme měli většinou národní večery, které vždy krásně zakončily nabyté dny.
V samotné závěru projektu byla vyhlášena soutěž, o vytvoření projektu, který by se měl týkat zadaného tématu Eco-volunteers. Společnými silami český tým vytvořil skvělý projekt a v celkové konkurenci 5 dalších zemí obsadil dělené první místo. Celý projekt provázela výborná a hlavně přátelská atmosféra.
Jan Renner