Ecological Life in Nature — Litva

single-image

Kdy: 19. – 26. sprna 2012

Kde: Juostaviečiai, Litva

Účastníci: Lukáš Janda (GL), Ondřej Serbousek, Marcela Pinterová, Barbora Cinádrová, Markéta Lopraisová, Jiří Horák

Report z projektu:

Ekologicky zaměřený projekt, který se konal v malé vesničce Juostavieciai, blízko litevských hranic hostil na dvou místech mladé lidi ze 4 států. Kromě domácích Litevců a naší české skupiny se tohoto projektu účastnily ještě skupiny z Itálie a Bulharska. Projekt byl zaměřený na ekologické přežití v přírodě a vlastní i nově nabité zkušenosti jsme si mohli otestovat při tří denním kempování v přírodě. Bylo opravdu zajimavé vyzkoušet si pár dní přežít bez elektřiny, vodovodu a jiných vymožeností moderní civilizace.

Během tohoto pobytu jsme se účastnili různých workshopů, jako například vyrábění předmětů z keramické hlíny, rybaření, výkladů o bylinkách a tvorby dekorací. Tito instruktoři, nebo můžeme říct „odbornícic v oboru“ nás vždycky navšítvili v našem táboře a půl dne se zdrželi.  Po třech dnech jsme se přesunuli do komutnitního centra ve vesnici, kde už jsme bydleli v budově a byli zase zpátky v civilizaci. Součástí projektu byl taky celodenní výlet do Vilniusu, hlavního města Litvy a návštěvu zámku v Trakai.

Poslední den a dá se říct vyvrcholení celého projektu byla naše účast na vesnických oslavách, při kterých se sjeli lidé z celého okolí a uspořádali velkolepý program. Bylo zde velké množství soutěží, jako například streetbalový turnaj, sumo zápasy, šipky a plno dalších souteží, jídla a pití. Celá tato akce pak vyvrcholila večerní párty.

Na tento projekt jsme neletěli letadlem, jak je u projektů běžné, ale vzhledem k rozpočtu a taky že nás na projekt jelo 6, jsme si půjčili dodávku. Cesta nám sice vždy vzala den, ale po ní jsme se mohli podívat na plno míst, na které bysme se jinak nedostali. Po cestě na projekt jsme se zastavili v Kaunasu, druhém největším litevském městě a po cestě zpátky podnikli malý výlet na sever a navštívili Rigu, hlavní město Lotyšska, Parnu, estonské letovisko, kde jsme se vykoupali v moři a Tallinn, hlavní město Estonska. Po cestě zpátky domů jsme se ještě stavili v Litvě v Panezevysi a díky tomu, že naše auto bylo pro 9 lidí, vzali jsme ještě 3 litevské účastníky projektu sebou na výlet do Vilniusu, kde jsme se setkali s dalšíma dvěma účastníky a společně si ještě prohlédli město. Poté už jsme směřovali domů a mimo drobné zácpy v Polsku celá cesta i samotný projekt proběhli dobře.

Lukáš Janda

Možná se ti bude líbit