Volunteering from A to Z: Volunteering Projects Management — Bulharsko

single-image

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Termín konání: 15.—21. červenec 2021

Místo konání: Dryanovo, Bulharsko

Účastnící se země: Rakousko, Česká republika, Estonsko, Německo, Maďarsko, Itálie, Severní Makedonie, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Španělsko, Turecko, Bulharsko

Hostitelská organizace: Human Resource Development Centre

Český tým: Jakub Sobočik, Radim Stenchlý, Aniela Reis Alves dos Santos

Report z projektu: 

Po strastiplné cestě do Veliko Tarnova (poté, co náš autobus na hranicích nabral 5 hodin zpoždění) nás uvítaly usměvavé, příjemné a ochotné členky CVS Bulgaria a odvezly nás autem do hotelu v Dryanovu, kde se seminář odehrával. Hotel byl velmi pěkně zařízený, a tak jsme měli skvělé zázemí včetně prostorné konferenční místnosti, kde jsme měli klidný odlehlejší prostor jen pro nás. Hotelový personál se sice po celou dobu snažil horko těžko pochopit koncept veganského jídla, ale nakonec se vcelku zlepšil a hlady jsme rozhodně netrpěli. 

Cílem semináře bylo seznámit nás se základy projektového managementu, co se týče dobrovolnických projektů. Program byl rozvržen do 5 dnů, plus den příjezdu a odjezdu. V rámci nabitého programu byl prostor také k turistickým výletům po okolí, kdy jsme shlédli jednak fascinující videomapping ve Veliko Tarnovu, kde pro nás byla připraven sendvič a poté i večere s bulharskou kuchyní a jednak jeskyni a pravoslavný kláštěr poblíž Dryanova.

Semináře se účastnili účastníci z Česka, Rumunska, Severní Makedonie, Albánie, Estonska, Španělska, Bulharska, Turecka, ale i Brazílie a Pákistánu.

Na úvod byl zařazen team building. Velmi rychle se vytvořil skvělý týmový duch, kolektiv byl výborný. Následovalo představení participujících organizací a byla představena filosofie dobrovolnictví a popis projektového cyklu. Druhý den nám expertní externí přednášející představila právní a administrativní podrobnosti žádosti o projekty v rámci Erasmu+ a Evropském sboru solidarity. Učili jsme se také kreativní interaktivní formou jak správně provádět analýzu rizik, jak měřit výsledky a dopady projektů, poté obecně tipy a triky pro úspěšné projekty, jak motivovat dobrovolníky a byl k dispozici i prostor nazvaný „open space“, kde jsme se jako účastníci školili navzájem (např. marketing na Instagramu, jak zažádat o solidární projekt, jak vést tábor v přírodě, ale i lekce tance či meditace). Celkově byly všechny aktivity podány zajímavou formou a k poznatkům jsme si vždy přišli víceméně sami v týmech.

Dále jsme si užili v rámci hotelu i bazén a posilovnu a každý den jsme měli v rámci pauzy výborné dobroty vždy z jiné země. Na závěr nechyběla party na rozloučenou.

Závěrem je třeba říct, že jsme se naučili spoustu nového o projektovém managementu (nejen) dobrovolnických projektů, ale také jsme poznali báječné účastníky z rozmanitých kultur a prostě jsme si to i pořádně užili. Projekt bych všem zájemcům vřele doporučil.

                                                                                                           Jakub Sobočik

Možná se ti bude líbit