EcoTravellers – Itálie

single-image

Termín konání: 2.-11. srpen 2016

Místo konání: Novoli, Lecce, Itálie

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Předprojektové přípravné setkání (tzv. APV = advance planning visit): 20.-22. květen 2016

Prosím pročtěte si info-pack a rozpis denních aktivit a projektové video 

Účastníci: Monika Jakubčíková, Adam Kvítek, Viktorie Reichová, Tereza Prokešová

Group leader: Kristian Tomala

Účastnící se země: ČR, Itálie, Estonsko, Bulharsko, Španělsko, Rumunsko

Účastnický poplatek (vybírají si ho samotní organizátoři): €20

Hostitelská organizaceGreen Rope

Report z projektu: 

Projekt EcoTravellers pořádaný italskou organizací Greenrope vypadal od začátku skvěle a všichni od něj měli velké očekávání a těšili se na něj. Pro prvotní nadšení stačily dvě informace: srpen, Itálie. Po absolvování  APV, kde jsme probrali napresovaný program, který pro nás byl připraven, jsem se těšil ještě více.

Od začátku bylo ale jasné, že zahálet rozhodně nebudeme. Během projektu jsme strávili pouze polovinu dní v našem ubytování a zbývající 4 dny jsme strávili poznáváním neuvěřitelných krás, které region Puglia na jihu Itálie skýtá. Při té příležitosti jsme si vyzkoušeli například jízdu na kánoích na moři, stand up paddle boarding či jízdu na malé jachtě, ale stihli jsme se také věnovat závažným problémům, které naši planetu tíží – povídali jsme si o rozsahu znečištění oceánu plasty a jinými škodlivinami, navštívili jsme centrum, které zachraňuje mořské želvy před těmito nástrahami a absolvovali spoustu workshopů, které nám pomohly lépe pochopit a zamyslet se nad aktuální situací a zejména nad tím, co s ní my sami můžeme udělat. Dozvěděli jsme se také základy zodpovědného cestování a přežívání v otevřené přírodě a zkusili například rozdělat oheň křesadlem nebo postavit si vlastní přístřešek. Navštívili jsme také krásné město Otranto a dozvěděli se něco o jeho historii.

Nejlepší na celém projektu bylo ale něco úplně jiného – totiž úžasná přátelská atmosféra, která tu panovala a díky které jsme v nejrůznějších momentech sdíleli naše myšlenky a názory a vytvořili tak spoustu hodnotných a hlubokých přátelství, která určitě jen tak nepominou. Jak říká jeden z organizátorů Stefano: „Projekty dělají lidé.“, a tentokrát se sešla opravdu skvělá parta.

…no a nakonec – jídlo! Na celém projektu pro nás vařila maminka Stefana, takže jsme byli soustavně vykrmováni neuvěřitelnou domácí italskou kuchyní! 

Tohle byl jeden z těch projektů, který mi zůstane navždy vytesán do paměti. Splnil tedy projekt vysoká očekávání z počátku? Ne…o míle je předčil!!!

Kristian Tomala

Možná se ti bude líbit