We Know Our Rights — Slovinsko

single-image

Termín konání: 1.-10. říjen 2019

Místo konání: Moravske Toplice, Slovinsko

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím důkladně si přečtete info-pack. Na tomto projektu se uskutečnilo tzv. APV (= advance planning visit) nebo-li přípravné předprojektové setkání zástupů národních skupin a to v termínu 10.-12. červenec (=10. 7. příjezdový den, 12. 7. odjezdový den). Tohoto setkání se zúčastnil jeden zástupce z každé národní skupiny.

Účastnící-se země: Slovenia, Hungary, Slovakia, Italy, Croatia, Czech Republic

Hostitelská organizace: Connect, drustvo za promocijo aktivnega drzavljanstva, socialno podjetje

Účastníci:  Tereza Hanková, Tereza Jirásková, Kristína Lattová, Michaela Pácaltová

Group leader: Aneta Kruželová

Report z projektu: 

 Na začátku října měli mladí lidé z Itálie, Maďarska, Slovenska, Chorvatska a Česka možnost se zúčastnit projektu s názvem „We Know Our Rights“. Ten se konal ve Slovinsku v krásném kempovém městečku jménem Panonská Vas s moderními chatami, rybníčkem, přírodou všude kolem nás, v blízkosti malého města Moravské Toplice. Účastníků nakonec bylo méně, než si projekt žádal. Bylo nás celkem 19 – 4 Italové, 3 Ukrajinci studující a žijící v Maďarsku, 8 Slováků a 4 Češky. Z Chorvatska za námi nakonec nikdo nedorazil. Vedeni jsme byli organizátorkami, Slovinkami Sarou a Dajou. Z Česka byl projekt pod záštitou EYCB (Evropské centrum mládeže Břeclav) ve Slovinsku pod organizací MOVIT. 

Ubytování, lokace, jídlo: Bydleli jsme celkem ve 3 velkých chatách s kuchyňkou a sociálním zařízením pro každé patro (přízemí a 1. patro). Chaty byly plně vybaveny – ložnice pro 3 osoby dole, pro další 3-4 osoby nahoře, koupelnami s ekologickými sprchami, pračkou, vybavenými kuchyněmi, televizí, povlečením, ručníky, nebylo nic, co by nám tam chybělo. Možná jen obchod – nejbližší místní obchůdek byl asi 20-30 minut chůze do Moravských Toplic. Nicméně o jídlo a pití jsme nouzi neměli. Každý den jsme měli 2 teplá jídla a ke snídani byly v chatách dostupné různé potraviny (např. tousty, sýr, šunka, jogurty, mléko, káva, čaj, cereálie, zelenina, apod.). Pro pořádné jedlíky bylo k dispozici ovoce – banány, mandarinky, atd. po celou dobu projektu. Obědy a večeře nám vařily místní kuchařky a až na výjimky nám všem většina pokrmů chutnala. Vždy přinesly vegetariánskou verzi chodu, když hlavní chod pro většinu byl s masem. Z 19 lidí nás bylo 5 vegetariánů, žádný vegan mezi námi nebyl, tak to paní kuchařky neměly náročné.

Aktivity: Vzhledem k našemu tématu jsme se hodně věnovali tématu lidských práv, a to nejrůznějšími formami. Formou her, diskuzí, koukáním na filmy, ve kterých docházelo ke zločinům vůči lidem určitých menšin, vytvářeli jsme vlastní projekty, prezentace a workshopy zaměřené na téma. Nejvíce nás bavili diskuze, kdy jsme se přiklonili k jednomu, nebo druhému názoru a ten si museli obhájit proti opačně smýšlejícím jedincům. Hráli jsme hodně, opravdu hodně společenských her, her v kolečku, ve skupinách, na různá témata, seznamovací hry a další. A celkově jsme hodně zpívali a to pořád. Nikdo to po nás nechtěl, ale neustále si někdo z nás pobrukoval určitou melodii, až se postupně přidali všichni. Bylo to úžasné a stmelující. Dále měla každá země svůj večer, kdy prezentovala svou kulturu, jídlo, pití, zvyky, informace. Naše česká skupinka reprezentovala kromě jídla mazurkou, ochutnávkou českých piv (pouze pro zletilé), polkou, videi a prezentací o České republice a mašinkou. 

Výlety: Abychom nebyli stále uvízlí na jednom místě, organizátorky nám naplánovaly výlety. Jeden den večer jsme se jeli podívat do nedaleké vesnice na místní živou hudbu v jednom podniku. Další den jsme strávili v aquaparku s mnoha bazény, saunami, vířivkami, ozdravnými prameny, apod. Jiný den jsme si udělali výlet do blízkého většího města jménem Murská Sobota a tam jsme měli celodenní aktivitu, která nás nutila do kontaktu s místními obyvateli.

Celkový dojem: Já osobně jsem moc ráda, že jsem se na projekt přihlásila a jela. Prostředí bylo úchvatné, lidé skvělí, organizátorky milé, tolerantní a vstřícné, jídlo výborné. Doteď jsem v kontaktu se 4-5 účastníky a společně s jednou holčinou z českého týmu pojedeme do Říma na návštěvu a máme v plánu se tam potkat se členy italského týmu. 

Michaela Pácaltová

Možná se ti bude líbit