Empower Youth — Rumunsko

single-image

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Termín konání: 6.—15. září 2021

Místo konání: Aninoasa, Dambovita, Rumunsko

APV = přípravné předprojektové setkání (advance planning visit) se konalo v místě projektu v termínu 4.—7. srpen 2021

Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack

Účastnící se země: Rumunsko, ČR, Itálie, Portugalsko, Litva, Slovensko, Severní Makedonie

Hostitelská organizace: Asociatia Be You 

Český tým: Tomáš Fogl (GL), Phuong Pham (APV), Johana Jurčová, Jana Simulíková, Jan Matějčík

Report z projektu:

Projekt s tématem Empower youth se konal na začátku září, přesněji 6. až 15. září v rumunském městě Targoviste. Tohoto projektu se účastnilo celkem 30 lidí ze 7 evropských zemí, Portugalska, Itálie, Slovenska, Česka, Rumunska a Litvy. 

Tento projekt byl zaměřen spíše na diskusi o tom, jak se mladí lidé mohou zapojovat do lokální politiky, proto jsme trávili více času v prostorách hotelu. Zároveň jsem měli několik programů na téma evropské unie, proč v ní jsme, co nám to přináší, ale také jsme se zaměřovali na její nedostatky. Přišel nás dokonce navštívit prezident studentského parlamentu pro kraj, ve kterém se projekt odehrával. Ten nás seznámil s tím, jak v Rumunsku studentský parlament funguje a co vše se jim již podařilo prosadit. Na setkání před projektem, dostal každý národní tým na starost jednu přednášku, kterou poté na místě odvedl, což trochu ozvláštnilo projektové dění. Navštívili jsme místo v Targovisti, které je pro rumunskou historii celkem významné, protože tam byl odsouzen a popraven poslední rumunský komunistický diktátor Ceaušesco a jeho žena. Atmosféra toho místa byla celkem silná a dozvěděli jsme se tam něco o historii Rumunska. Ani na tomto projektu nemohly chybět interkulturní večery, během nich jsem se naučili nějaká italská gesta rukou, zatančili si rumunské tance a společně se zasmáli během československých jazykolamů.

Ve volném čase jsme nejčastěji objevovali město. Den po našem příjezdu otevřeli přímo před naším hotelem zbrusu nový park s fotbalovým hřištěm. To jsme také náležitě vyzkoušeli a nechali se potupně porazit od italského týmu.

Čas na projektu ubíhal až neúprosně rychle a nikomu se na konci nechtělo věřit, že už musíme jet domů. Věřím, že nás to všechny namotivovalo a posunulo v našem občanském životě.

                                                                                                                        Jan Matějčík

Možná se ti bude líbit