ENvision — Slovensko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Bratislava, Slovensko

Termín konání: 8.—16. únor 2024

Český tým: 5 účastníků (ve věku 16—30 let) 

Přečtete si info-pack

Hostitelská organizace: Bratislava Policy Institute

Report z projektu:

Tréninkový kurz ENvision se konal v Bratislavě ve dnech 8. až 16. února 2024. Kromě šesti členů českého týmu se na Slovensku potkali ještě účastníci ze Slovenska, Itálie, Rumunska, Litvy a zástupci z Maďarska. Maďarský tým byl tvořen mladými lidmi, kteří pochází z různých zemí a v Maďarsku studují. Naše skupina byla tedy obohacena o členy z Indie, Bangladéše nebo Maledivů.

Tématem projektu bylo životní prostředí, klimatická změna a udržitelnost. Hostující organizací je Bratislava Policy Institute, která se dlouhodobě zabývá organizováním různých mezinárodních projektů pro mládež. Tato organizace je zaměřena na neformální vzdělávání a pokrývá širokou škálu společenských témat. Celý týden nás provázely Radka s Inkou, které nám zařídily ubytování, jídlo a hlavně připravily bohatý program.

Na začátku projektu jsme hráli stmelovací hry a „lamače ledů“, abychom se mezi sebou dobře poznali. Už od prvních dnů jsme tedy fungovali jako kompaktní, kamarádská parta. Druhý den se konal Intercultural Evening, kde všechny země představily svá národní jídla – především dobroty :). Český tým se řídil heslem „co Čech, to muzikant“ a rozproudil večer hrou na kytaru a společným zpíváním. 

Přes den jsme debatovali o životním prostředí a o tom, jak můžeme přispět ke zpomalení klimatické změny. Navštívili jsme také bratislavskou organizaci KOLO, která funguje jako takový second-hand obchod úplně se vším – kromě oblečení. Byli jsme i ve Slovenském národním muzeu na přírodovědné výstavě. Na konci projektu jsme ve skupinách vytvořili kampaně, jejichž prostřednictvím chceme informovat o klimatické změně a o způsobech, jak žít udržitelněji. Pokryli jsme všechny věkové kategorie a paleta témat, kterými jsme se zabývali, byla též pestrá – od šetření vodou přes nebezpečí industriálního rybolovu až po terénní výzkum v ulicích Bratislavy.

Celkově byl projekt obohacující. Všichni účastníci byli motivovaní a hlavně moc fajn. Budu dlouho vzpomínat na společné procházky po Bratislavě, deep-talky v noci na břehu Dunaje, zpívání písní v italštině a litevštině, hraní na kytaru a večery v hostelové Common Room.

Děkuji organizacím EYCB a Bratislava Policy Institute za jejich práci a elán!

Valentina S.

Možná se ti bude líbit