ESC v Coordinadora de Barrios – Španělsko

single-image

Termín konání: 10. prosince 2021 – 9. listopadu 2022

Místo konání: Murcia, Španělsko

Program, akce: Evropský sbor solidarity – dlouhodobé dobrovolnictví

Hostitelská organizace: Coordinadora de Barrios

Report:

Coordinadora de Barrios, kde jsem realizovala roční dobrovolnou službu, je nezisková organizace, která se věnuje inkluzi imigrantů pocházejících z Magrebu ve čtvrti El Palmar ve španělské Murcii. Murcia je druhým regionem ve Španělsku s nejvyšším počtem marockých přistěhovalců. El Palmar je považován za konfliktní čtvrť se slabou úrovní vzdělanosti.
ESC bývá často první zahraniční zkušeností mnoha studentů. Proto jsem se zpočátku obávala, zda ESC nabídne prostor k dalšímu rozvoji i absolventům.
V Coordinadora de Barrios, která se zaměřuje převážně na vzdělávání mladistvých a žen, mi ale od začátku byla svěřena celá oblast lingvistiky, kterou jsem studovala. Coordinadora mi poskytla prostor pro uplatnění v oboru a dala mi možnost propojit své zájmy s praxí.
Náplň mé práce byla různorodá, nicméně nejvíce aktivit se soustředilo kolem vzdělávání marockých žen. Mnohé z žen v El Palmar neměly nikdy přístup ke vzdělání, některé neumí psát, vyspelovat své jméno, vyplnit formulář nebo se domluvit u lékaře či s úřady. Mým úkolem po dobu jednoho roku bylo předat jim co nejvíce znalostí ze španělského jazyka a dopomoct jim tak k co největší samostatnosti a nezávislosti na druhých. Právě téma zdraví a komunikace s lékaři bylo pro ženy klíčové, a proto jsme věnovaly většinu času slovní zásobě pro komunikaci s lékaři, diskuzi o důležitosti preventivních lékařských prohlídek, kurzu první pomoci od CPR až po vypuzování cizího tělesa z těla dítěte i dospělého.
Projekt ESC navíc nabízí možnost realizovat až 20% aktivit na jiné instituci. Oslovila jsem tedy Bolivijský konzulát, kde jsem si doplnila dobrovolnictví o další činnosti. Vypomáhala jsem primárně při organizaci kulturních akcí pořádaných konzulátem, s pořizováním fotografií a publikaci příspěvků.
ESC je projekt který otevírá mladým lidem dveře do světa a poskytuje prostor pro reflexi před vykročením do profesního života. Je to obrovská příležitost, kterou bych doporučila všem.
Po dobu celého projektu mi byla nesmírnou oporou Noemí ze španělské Euroacción a na české straně Jakub Miklín, kterému bych touto cestou ráda srdečně poděkovala.
Kristýna Liptáková

Možná se ti bude líbit