EU(nited) for Climate Action — Německo

single-image

Termín konání: 12.-19. březen 2018

Místo konání: Mörfelden-Walldorf, Německo

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím přečtete si info-packrozpis denních aktivitprojektovou tiskovou zprávu a projektové video-album. Přečtěte si také brožuru s výstupy z projektu.

Účastníci: Margit Junková, Michal Kolman, Lucie Dvořáková, Markéta Sokolová

Group leader: Jana Kohoutová

Hostitelská organizace: Intercultural Club-Goethe Uni

Účastnící se země: Německo, Španělsko, Turecko, Estonsko, Řecko, ČR a Rumunsko

Report z projektu: 

Když jsme přijeli 12.března do Walldorfu, malebného německého městečka vzdáleného 15 km od Frankfurtu, nikdo z nás netušil, co všechno nám následující týden přinese.

Již po „tradiční“ německé večeři v podobě gyrosu jsme se seznámili s ostatními účastníky díky hrám a pak plně vyčerpáni jsme zalezli do postýlek. Až ráno jsme dokázali ocenit, jak krásné máme ubytování a konečně se blíže poznat i se svými spolubydlícími, kteří byli z jiných zemí.

Po snídani jsme už byli v plném počtu, a tak 32 účastníků z Česka, Španělska, Estonska, Bulharska, Rumunska a Německa bylo připraveno se dát do práce! Téma projektu bylo EU(nited) for Climate Change. Celý týden jsme diskutovali, jak můžeme ovlivnit stále se stupňující klimatické změny.

První den nás ve skupinkách vyslali do města s aktivitou Mission Is Possible. Kromě poznání našeho okolí jsme se dozvěděli od místních, jaký mají názor na ekologii a jak se sami zapojují, aby zmírnili svůj dopad na přírodu. Dále jsme vypočítávali svou uhlíkovou stopu. Většina z nás byla šokována, jak moc zatěžuje naše existence planetu.

Večer nám představilo Španělsko, Německo a Bulharsko své tradice a pochutiny. Nejvíce jsme se nasmáli, když jsme marně se snažili o bulharský lidový tanec.

Druhý den se nesl v duchu, co může naše země udělat, aby byla šetrnější k přírodě. Probírali jsme způsob získávání energie, recyklaci a jak funguje ekologie v jednotlivých zemí. Bylo zajímavé slyšet, jak se přístupy národů liší – u jedněch se soustředí na opravdovou změnu a u některých se pouze snaží o hezký obrázek pro veřejnost.

Ve čtvrtek jsme se zaměřili na způsob získávání energie, na jejich výhody a nevýhody. Odpoledne jsme je odprezentovali ostatním a později šli na procházku městem. Měli jsme skvělou příležitost vidět, jak šetrně k přírodě přistupují tak malá městečka jako Walldorf a Mörfelden. Užívání elektrických sdílených aut je u nás zatím bohužel budoucnost.

Další den jsme navštívili bývalý parlament a centrum Frankfurtu. Počasí nám nepřálo, a tak jsme procházeli jinak krásné památky úplně zmrzlí a promoklí. Ale když máte dobrou partu, na ničem z toho nezáleží, protože legrace i ledy rozmrazí. Sami jsme se stali atrakcí, když jsme zpívali před operou nebo se fotili před každým druhým kolem za cílem zachytit „eco-friendly spot“.

Předposlední den jsme již řešili problematiku na vyšší, evropské úrovni. Sehráli jsme model Evropského parlamentu a zjistili, že dojít k nějakému společnému kompromisu je velmi složité, často téměř nemožné.

Bohužel už přišla neděle a my jsme se museli loučit. Celý projekt nám ukázal ekologii z jiné perspektivy, testoval nás v našich kompetencích a posunul nás zase trochu dál. Dozvěděli jsme se od ostatních zajímavé informace o jiných zemích a hlavně poznali skvělé lidi se stejným zájmem dozvědět se něco víc a nebát se zažít něco nového.

Ráda bych poděkovala celému českému týmu a ostatním účastníkům za úžasný týden plný smíchu a interních vtípků, které jen tak nějakou chvíli nezapomenu. Jedno speciální děkuju patří ještě organizaci EYCB a Janě Parolkové, že nám umožnili toto všechno zažít.

Markéta Sokolová

Možná se ti bude líbit