Termín konání: 28. září – 9. říjen 2016
Místo konání: Aurel, Francie
Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz
Prosím pročtěte si info-pack a mrkněte se na projektové video
Účastníci: Barbora Plecháčková, Jakub Drobilík, Eva Dudíková
Účastnící se země: ČR, Francie, Řecko, Lotyšsko, Rumunsko, Itálie, Španělsko
Hostitelská organizace: Détours d’Ailleurs
Report z projektu:
Na přelomu září a října jsem se spolu s Evou a Kubou, dalšími dvěma účastníky zúčastnila tréninkového kurzu Everyday Ecology: Small Steps to Create Change, který pořádala francouzská organizace Détours d’Ailleurs. Celý tréninkový kurz se konal v nádherném horském prostředí městečka Aurel v regionu Provence-Alpes-Côte d’Azur a trval deset dní, během kterých jsme se měli seznámit s nejrůznějšími aspekty ekologie a environmentálně zodpovědného způsobu života. Projektu se zúčastnilo 18 účastníků z Francie, Španělska, Itálie, Lotyšska, Rumunska, Řecka, České republiky a také 3 organizátoři z Francie a Španělska.
Vzhledem k poloze Aurelu jsme celý první den strávili na cestě. Dá se ale říct, že se vyplatilo, jelikož jsme tak nejen získali čas seznamování mezi sebou, ale zároveň si zažili i první společná dobrodružství v podobě zablokovaných kreditních karet či rozlitých okurek. Večer nám navíc celý den na cestách vynahradil nádherný výhled na francouzské hory, v jejichž údolí se tréninkový kurz odehrával, ale také vydatná večeře, kterou mezitím pro všechny připravili organizátorky a účastníci, kteří na místo dorazili dřív.
V duchu společného vaření se nesl také celý průběh kurzu. Organizátoky pro nás vytvořily systém podle kterého měl vždy jeden tým na starosti přípravu snídaně, druhý oběda a třetí úklid ve společných prostorech. Poslední ze čtyř týmů měl vždy volno. Kromě toho měl každý z národních týmů za úkol připravit jednou v průběhu kurzu plnohodnotnou večeři pro všechny. Díky tomu jsme měli možnost ochutnat Rumunskou polentu, pravý řecký salát, španělské gazpacho či italské špagety carbonara. Na oplátku jsme se podělili o pravou českou bramboračku, čočku na kyselo a bábovku. Pravdou je, že najít nějaké české recepty tak, abychom uspokojili i vegetariány a vegany byl sice oříšek, ale jelikož se ve vegetariánském duchu nesl skoro celý týden, stálo to určitě za to.
Program byl nabitý od začátku do konce. Hned druhý den jsme strávili seznamovacími aktivitami a také jsme dostali úvodní informace o projektech Erasmus+. V následujících dnech jsme se naučili jak využívat divoce rostoucí byliny k výrobě sirupů podporujících trávení či regeneraci, jak znovu zužitkovat starý tetrapak pro výrobu peněženky, či jak si podomácku vyrobit chladící gel a pastu na zuby. Některý workshopy byly orientovány více do hloubky – například workshop o biodiverzitě, či fairtrade, kde jsme si sami vyzkoušeli jak těžké je domluvit cenu kávy tak, aby byla výhodná skutečně pro všechny. Během jednoho z odpolední jsme měli možnost spočítat si svojí ekologickou stopu a zamyslet se nad tím, co můžeme zlepšit. Součástí programu byla také návštěva farmy, kterou spravuje jedna z místních komunit a kde se uplatňují principy permakultury, a také jeden úžasný den v “divočině”, který jsme strávili venku úplně bez elektřiny stavěním přístřešků, vytvářením totemů, či vařením na ohni. V jednom z odpolední během kurzu jsme si také mohli vybrat, zda navštívíme nedaleké město Crest anebo půjdeme na výšlap na nejvyšší horu v okolí, tzv. Les Trois Becs, odkud byl nádherný výhled na okolní krajinu a nedaleké Alpy.
V průběhu kurzu jsme také vytvořili krátké video pro žáky místní školy, které mělo zvýšit povědomí o ekologii a nějak jí žákům přiblížit. Video jsme prezentovali spolu s výstavou soch vytvořených z již vyhozených materiálů a také jsme žáky učili jak si vytvořit již zmíněnou peněženku z tetrapaku.
Pro mě osobně, a věřím, že nejen pro mě, byl víkend velkým přínosem. Všechny aktivity, které jsme absolvovali, jsme si užili, potkala jsem nesmírnou spoustu nových a zajímavých lidí a objevila ne tolik známý ale překrásný kousek přírody. Celý kurz byl nabitý malými a užitečnými věcmi, které si člověk může snadno přenést domů do každodenního života tak, jak to ostatně stojí i v názvu celého kurzu.
Nakonec bych tedy chtěla poděkovat organizaci Détours d’Ailleurs, že do projektu vložili všechno, co bylo v jejich silách, EYCB, že mi na projekt umožnila jet a také všem ostatním kteří se na projektu podíleli.
Bára Plecháčková