1+1 Is Equal? — Maďarsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Termín konání: 20.—29. listopad 2022 

Místo konání: Szeged, Maďarsko

Prosím přečtete si informace o obsahu projektu a travel pack

Český tým: Martin Zeman, Sampras Femi Robert, Ondřej Stuchlík

Hostitelská organizace: NGO Yopa

Report z projektu:

Tréninkový kurz s názvem 1+1 is equal? který pořádala organizace Yopa se konal ve 20.11-29.11.2022 v městě Szeged, vzdáleném asi 170 kilometrů jižně od Budapešti a téma tréninkového kurzu bylo: Napravit nedostatek povědomí mezi mladými lidmi o uprchlické krizi v Evropě. Na projektu se sešlo 20 účastníků z Chorvatska, Litvy, Turecka, České republiky, Lotyšska, Španělska, Malty a Itálie a celou dobu projektu nás provázeli velmi zkušení a zábavní trenéři Endre a Mara z Maďarska. Nachystali pro nás úžasný týden plný všech možných informací a her. Ubytovaní jsme byli na pokojích po 2-3 lidech a ubytování bylo velmi přijemné a dostačující, jídlo bylo přímo úžasné, na obědy a večeře jsme chodily do místní restaurace a občas nás vzal Endre do místních restaurací,kde jsme měli možnost ochutnat „místní“ speciality.

 První den projektu byl zaměřen na seznamování se všech účastníků projektu formou zábavných her a na večer byla v programu intercultural night, kde každý národ prezentoval většinou své jídlo a pití ale někteří z účastníků i tancovali vlastní národní tanec. Další dny jsme získávali organizační dovednosti k vytváření kampaní pro uprchlíky, migranty a azylanty a navazovali přeshraniční spolupráci mezi jednotlivými organizacemi. Na středu pro nás Alex přichystal výlet na slavnostní otevření vánočních trhů a návštěvu termálů, kde jsme strávili celé odpoledne, ale hlavně jsme se dozvěděli plno nových a užitečných informací o nástrojích k  odstranění stereotypů, předsudků a xenofobních postojů a o některých problémech které jsou s nima spojené. Každý večer jsme zakončovali ve společném kruhu sdílením svých pocitů z celého dne. Na poslední 2 dny jsme se rozdělily do menších skupinek, a začaly jsme si zkoušet psát vlastní kampaň a poté jsme ji ostatním skupinkám prezentovali. Poslední den  odpoledne už bylo hodnocení celého projektu, který byl z mého pohledu velmi užitečný pro každého, kdo by chtěl v budoucnu uspořádat vlastní kampaň, ale taky pro navazování vztahů mezi jednotlivými členy různých organizací a večer jsme šly na poslední večeři do místní restaurace, kde jsme obdrželi certifikát o absolvování kurzu a každý řekl pár slov na závěr a povedený večer jsme zakončily v místním baru.

  Chtěl bych hrozně moc poděkovat organizaci Yopa za možnost zúčastnit se jejich projektu a hlavně Mare a Endremu za perfektně připravený projekt, ubytovaní, jídlo a dalším účastníkům projektu za skvělou atmosféru, vysílající organizaci EYCB a jeji koordinátorce Janě Parolkové.

Martin Zeman

Možná se ti bude líbit