Working with conflict — Španělsko

single-image

Datum konání: 7. – 14. listopadu 2011

Místo konání: Vilanova i la Geltru, Barcelona, Španělsko

Účastník: Josef Putík

Report z projektu:

Training se konal na pobřeží v městečku Vilanova i La Geltrú, vzdáleného necelou hodinu od Barcelony. V době tréninku se konal v této lokaci festival, který nám skvělě přiblížíl španělské tradice a zvyky a národní pochutiny.

Přijeli lidé ze značně odlišných kulturních končin: Albánie, Nizozemí, Arménie, Kosovo, Estonsko, Turecko, Rumunsko, Jordánsko, Česká Republika, Bosna a Hercegovina, Itálie, Egypt, Ukrajina, Bulharsko a Španělsko. Na první pohled se může zdát, že naše seskupení by mohlo vyvolávat kulturní konflikty či nedorozumění, avšak všichni jsme si velice dobře rozuměli a přes naše kulturní rozdíly jsme našli daleko více věcí, které jsme měli společné. Skvělá atmosféra byla dána i vyšší inteligencí celé skupiny a jednotlivců.

Lokalita byla velice dobře zvolená a ani komorní ubytování a stravování nevadilo, naopak lépe sbližovalo naši  velkou „rodinku“. Harmonogram tréninku byl pečlivě naplánovaný, spolu s přestávkami po obědě a krátkými pauzami mezi sezenímy, které také dále utužovaly vztahy a přispívaly k výměně mezikulturních myšlenek a dojmů.

Volného času přes den avšak mnoho nebylo (nepočítaje celý volný den v Barceloně, kteří měli organizátoři skvělě zorganizovaný a nabídli se nám jako průvodci i s částečným výkladem historie), což si většina lidí vynahradila výměnou spánku za prozkoumávání městečka či jiných aktivit (ke koupání v moři se však moc lidí neodvážilo :-)) ).

Zúčastnili jsme se také setkání s místním starostou, které bylo taktéž zorganizováno a zkombinováno se skupinovými hrami v městečku.

Tématem bylo „Working with Conflict“ a náplň byla okořeněna o množství workshopů a her, stejně jako o možná řešení mezi-kulturních konfliktů, které jsme se pokusili samy řešit. Náplň byla bohatá a dozvěvěděli jsme se mnohé o nenásilných formách řešení konfliktů a analýzách konfliktu. Na tréninku samozřejmě nemohla chybět Intercultural Night (mezinárodní večer), jejíž tématem bylo ovoce typické pro naši zemi. Tato noc byla velice vydařená a všichni jsme se dozvěděli mnohé o ostatních zemích.

Celkově byl projekt pro mě jeden z nejlepších zážitků v životě, mnohé jsem se naučil a rozvinul svoji personální stránku a poznal velice inteligentní lidi z mnoha různých zemí.

Josef Putík.

Možná se ti bude líbit