Revive Tradition with Sport — Makedonie

single-image

Termín konání: 28. června – 6. července 2013

Místo konání: Struga, Makedonie

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 1.1. výměna mládeže

Účastnící se země: Makedonie, ČR, Řecko, Itálie, Srbsko, Polsko, Turecko

Účastníci: Marie Wiesnerová, Kristýna Prachařová, Marie Přibylová, Lucia Matlová, Jan Filip, Jan Matuška, Adam Zubatý (GL)

Report z projektu:  

Projekt Revive Tradition with Sport se konal v makedonském městečku Struga ve dnech 28.6. – 6.7.2013. Hlavním cílem projektu bylo pomocí tradičního sportu jednotlivých zemí prezentovat kulturu daného národa a jednak najít společnou řeč s národy ostatními.

Projektu se zúčastnilo celkem 7 národností. Již od prvního dne jsme všichni utvořili super partu. Na jednom místě se sešla opravdu početná skupina veselých a zajímavých lidí, takže od prvního dne bylo jasno, že to bude jeden z nejlepších projektů, kterého jsme se kdo zúčastnili.
Po již tradičních ice breaking hrách a energizerech přišly na řadu i velice zajímavé workshopy, kdy jsme byli promíchání do mezinárodních skupin a snažili se řešit zadané úkoly ( např. hrané scénky na téma sport a diskriminace, tvorba prezentací na téma děti a sport, prezentování národních sportů).
Součástí projetku byl i celodenní výlet do blízkého Ohridu – velice krásného a zajímavého města poblíž Strugy, 
Na závěr projektu poté proběhla v místním veřejném parku hromadná prezentace našich tradičních sportů. Za náš český tým jsme zvolili u nás velice populární a pro ostatní národy neznámý sport – ruské kuželky. Z názvu sice vyplývá, že sport nevznikl u nás, ovšem má v ČR velkou tradici a pro ostatní zúčastněné národy byl opravdu novinkou. Velice nás všechny potěšilo, že se do hraní her zapojili i místní starousedlíci a konkrétně naše kuželky se těšily veliké oblibě místních předškoláků.
Jelikož jsme národ kutilů, zhotovili jsme kuželky pouze za pomocí pet flašek a špagátu a nutno podotknout, že celý kuželkostroj fungoval bezchybně.
Co se týče celkového shrnutí, tak vše bylo na jedničku. Od ubytování, kdy jsme všichni účastníci bydleli v jednom hotýlku asi 20 m od nádherného jezera Ohrid, přes organizátory, kteří byli velice schopní a ve všem nám vyhověli, až po kompletní partu, která se opravdu výborně sešla a každý večer si dokázala užít opravdu naplno.
Závěrem bych chtěl poděkovat celé naší české skupině, jmenovitě Marušce Wiesnerové, Marušce Přibylové, Týnce Prachařové, Lucce Matlové, Honzovi Filipovi a Honzovi Matuškovi za vytvoření super party a myslím, že dlouho z nás nikdo nezapomene na náš závěrečný 34 hodinový trip vlakem zpátky domůůů 🙂

Adam Zubatý

Možná se ti bude líbit