Music for Democracy — Polsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Tato mobilita je sice nazvaná „výměnou mládeže“, ale nikdo se s nikým nemění. Český tým tak pojede na týden do Polska, ale do ČR za nimi nikdo nepřijede.

Místo konání: Rabka-Zdrój, Polsko

Termín konání: 29. červen—7. červenec 2024

Český tým: 4 účastníci (ve věku 18—25 let+ 1 group leader (ve věku 18+) 

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €180 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět při využití pozemní dopravy (vlak, autobus)

Hostitelská organizace: Europe4Youth

Popis projektu:

Youth exchange about democratic values through music

Musicians and non-musician youths of different levels and 5 different countries are going to spend 7 days in Rabka Zdroj. Youths who are interested in the topic but lack the necessary music skills are more than welcome to come to see the creative process in action and to help us with social media and other tasks.

During those days they need to create a song that are going to perform in two concerts. The main objectives for this project are:

  • Understanding Democratic Values: Educate participants on fundamental democratic principles such as freedom, equality, justice, and human rights through interactive music workshops and activities.
  • Promoting Civic Engagement: Encourage youth to actively participate in democratic processes by using music as a medium to express their opinions, concerns, and aspirations regarding societal issues.
  • Developing Critical Thinking Skills: Engage participants in critical discussions and analyses of lyrics and music that address the theme of democracy

Participants‘ profile:

To take part in this project, you need to be:

  • 18-25 years old,
  • youths who are non-musicians but are interested in the topic of music
  • musician with any level of experience/people who are amateur (or even professional) musicians,
  • able to speak and understand English at a conversational level,
  • motivated to participate actively during the whole project!
  • active on social media for promotion of the events. 

Možná se ti bude líbit