Termín konání: 20.-28. duben 2017
Místo konání: Uzana, Gabrovo, Bulharsko
Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz
Přečtete si info pack & rozpis denních aktivit
Účastníci: Jana Fiedlerová, Žaneta Jančaříková, Tereza Lišková, Lenka Šedová
Hostitelská organizace: C.E.T. Platform Bulgaria
Účastníci se země: ČR, Bulharsko, Řecko, Makedonie, Rumunsko, Španělsko, Srbsko
Report z projektu:
20.-28. dubna proběhl v bulharské Uzaně projekt Erasmus+ s trochu krkolomným názvem Unlock your NGO´s potential through coaching . Jednalo se o tréninkový kurz, který měl pomocí praktických metod a cvičení rozvinout možnosti a schopnosti účastníků, kteří buď pracují nebo zamýšlejí pracovat v neziskových organizacích.
Když všechny přihlášené dovezl autobus z letiště do hotelu, byli jsme v šoku. Nejen, že jsme za sebou měli téměř pětihodinovou cestu ze Sofie, ale zaskočilo nás počasí. V instrukcích stálo, že se máme připravit na průměrných 15 stupňů Celsia a horské počasí, chladnější noci. Avšak ani při nejlepší vůli nemohli organizátoři předvídat, že kvůli studené frontě bude mínus 6 a nasněžených třicet centimetrů nového sněhu. Koncem dubna.
Po seznámení se s ostatními účastníky a trenéry pomocí her, jsme mohli začít s tím, kvůli čemu jsme přijeli. Ve skupinkách jsme měli za úkol vytvořit vlastní fiktivní neziskovou organizaci a v následujících dnech jí začít dávat reálnější podobu. Dohodnout se v národnostně a věkově smíšených týmech nebylo vždy snadné, avšak to bylo zřejmě očekávanou součástí plánu. Zapracovali jsme na názvech, vytvořili loga, pozdravy pro členy organizace, stanovili jsme současnou misi i vize do budoucna. Všechna tato cvičení kladla důraz na propojení s reálným fungováním ve skutečných organizacích.
Dále byla možnost stát se ve trojicích postupně koučem, koučovanou osobou a také přihlížejícím, který měl následně zkonstruovat feedback pro zbylé dva členy. Tato část programu se mnoha lidem líbila nejvíce, neboť se nejvíce prakticky dotýkala běžného života. Je také možné ji dále zkoušet na kamarádech, známých či v práci, ne pouze v neziskových organizacích či firmách.
Netrávili jsme však čas pouze v přednáškové místnosti. Jakmile se trochu oteplilo, vyráželi jsme o polední pauze (a následně i v rámci programu) na průzkum okolí. Uzana je totiž obklopena krásnou a relativně nedotčenou přírodou, kde jsme měli dokonce to štěstí spatřit divoké koně či jiná zvířata. Výšlap na nejvyšší bod v okolí byl vítaným mezníkem celého projektu. Nejinak tomu bylo u návštěvy města Gabrova. To je nejbližší město v okolí Uzany, které je vzdáleno asi 30 minut autobusem velmi krkolomnou trasou vedoucí lesem. Gabrovo bylo cílovou destinací pro celý jeden den. Po návštěvě Muzea humoru a tradiční pekárny jsme mohli trávit čas každý dle libosti. Národnostně velmi smíšené skupinky tedy vyrážely za nákupy, na zmrzlinu či jsme se jen tak slunili v parku a užívali si konečně krásného počasí.
Součástí projektu byla také tradiční „Intercultural night„, při které se prezentují pochutiny a alkohol z každé země. Netřeba dodávat, že moravská slivovice vehnala slzy do očí nejednomu odvážlivci. Velký ohlas však sklidily také lázeňské oplatky či Hašlerky, které svou anýzovou chutí nejen Řekům připomínaly jejich oblíbený nápoj Ouzo.
Pravidelným, avšak dobrovolným, bodem každého večera byla meditace. Zamyslet se nad tím, za co jsme ten den vděčni, co se nám povedlo, co bychom chtěli dosáhnout. Následné dechové či jiné meditační cvičení si mnozí z nás velmi oblíbili a jistě budou v této příjemné tradici pokračovat i po návratu domů.
Za sebe můžu říct, že mi tento tréninkový kurz přinesl spoustu nových poznatků, ale také zábavy a krásných zážitků s lidmi z celé Evropy. I to počasí se nakonec umoudřilo, a tak jsme si poslední den v Sofii užívali teplotu až 28 stupňů. 🙂
Žaneta Jančaříková