War & P.E.A.C.H.: War & People’s Exodus Across Culture and History – Itálie

single-image

Termín konání: 20.-29. červenec 2017

Místo konání: Trissino, Vicenza, Itálie

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím přečtete si info-pack

Účastníci: Klára Jochymková, Vít Salajka, Claudie Janiková, Miriam Langerová, Michal Ardan

Group leader: Claire Pohůnková (GL)

Hostitelská organizace: Comune di Trissino & Studio Progetto

Účastníci se země: ČR, Itálie, Španělsko, Polsko, Bulharsko, Maďarsko

Report z projektu:

Projekt War & P.E.A.C.H.: War & People’s Exodus Across Culture and History organizovaný italskou organizací Comune di Trissino & Studio Progetto se konal ve dnech 20.-29. 7. 2017 ve vesnici Trissino nedaleko Vicenzy, asi hodinu cesty z Benátek. Projektu se zúčastnilo celkem 36 lidí ze 6 zemí (Česká Republika, Polsko, Maďarsko, Bulharsko, Španělsko a Itálie), vždy 6 osob za každý stát. (Ubytovaní jsme byli v domě, který se nacházel mimo centrum, uprostřed přírody, což nám dávalo pocit uzavřenější komunity. Ubytování bylo velmi příjemné, stejně jako jídlo, kterého bylo zajištěno dostatečné množství – měli jsme samozřejmě i možnost ochutnat italské speciality.

Projekt byl zaměřen na válku a migraci, proto se většina aktivit držela právě tohoto tématu. Úkolem prvních dvou dnů bylo sžít se se skupinou i s organizací, takže jsme hráli plno poznávacích her nebo her, při kterých jsme se dozvěděli něco o nás samotných, ale i o okolí (k tomu sloužil zejména Treasure Hunt v ulicích Trissina), rozdělili jsme se do skupin, ve kterých jsme pracovali po zbytek týdne, a vyslechli si zajímavou přednášku o dobrovolnictví v Jordánsku nebo o životě kněze z Rwandy. Závěrem druhého dne byl „Intercultural Evening“, díky kterému mohly všechny účastnické státy poznat tradice i jídla ostatních.

Velmi zajímavý byl třetí den, kdy jsme byli pro celodenní hru náhodně rozděleni do různě velkých skupin a každé byl přidělen jeden kontinent světa. Jednotlivé kontinenty pak musely strategicky postupovat, spolupracovat a pokoušet se zachovat co nejlepší podmínky pro svoje obyvatele, zároveň však nebýt lhostejnými vůči zbytku světa. Tato hra nám všem více uvědomila, že ne každý se narodí v Evropě a že lidé v některých částech světa procházejí těžkými zkouškami, proto je důležité nebýt sobecký.

Program následujících dvou dnů se točil také kolem migrace, kdy jsme se formou her mohli dozvědět velmi zajímavé informace a třeba i změnit svůj pohled na celou situaci. Setkali jsme se se 3 uprchlíky z Nigérie, kteří se zúčastnili několika našich aktivit, na závěr jsme poté měli možnost udělat s nimi krátké interview, které se stalo součástí závěrečného videa z projektu.

Šestý a sedmá den se nesly v duchu lehkého odpočinku. První den si každý mohl vybrat, zda pojede na výlet do Benátek, Verony nebo Vicenzy. Díky tomu jsme měli možnost poznat i tato velmi zajímavá místa Itálie. Druhý den pak celá skupina vyrazila na výlet do Campogrosso, kde jsme měli možnost nejen obdivovat krásu přírody a hor, ale i vidět místa, kde v horách bránili hranice za první světové války.

Ke konci projektu nás pak čekala práce na závěrečném videu a exhibici pro místní obyvatele, evaluace, slavnostní obdržení youthpassu a závěrečná slavnostní večeře. Pak už zbyl jen čas na poslední chvíle s novými přáteli a loučení. Navzdory tomu, že jsme se předtím neznali, i za tak krátký pobyt se všichni stali dobrými kamarády. Já osobně budu na tento projekt s úsměvem vzpomínat, jelikož jsem měla možnost nejen poznat plno úžasných přátel nebo se dozvědět něco o tématu, který je pro dnešní dobu velmi důležitý, ale především jsem se hodně dozvěděla o sobě a také o lidech. Byla to možnost rozšířit nejen své obzory, ale i své schopnosti.

                                                                                                                                                                                      Klára Jochymková                         

 

Možná se ti bude líbit