Fundamentals of Human Rights Education in Youth Work — Španělsko

single-image

Termín konání: 22.-28. leden

Místo konání: Cañete la Real (near Malaga), Španělsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack

Účastnící-se země:  Greece, Poland, Macedonia, Bulgaria, Czech Republic, France, Spain, Turkey, Romania

Hostitelská organizace: Asociación Eo Eo (from Spain and Youth Work Association (from Turkey)

Účastníci českého týmu: Vít Votroubek, Martina Kotorová

Report z projektu: 

Hola, que tal? Muy bien!” Tak by se dal charakterizovat úžasný týden, který jsme strávili na projektu Fundamental human rights se konal v malém městečku v horách v Cañete de la Real v Andalusii. Kromě nás přijeli sdílet své postřehy z oblasti lidských práv účastníci z Polska, Bulharska, Severní Makedonie, Rumunska a Španělska.

První den dopoledne jsme se věnovali vzájemnému představování jak nás účastníků, tak programu. Poté jsme se přesunuli k definici klíčových slov Erasmu+. Na vaření tureckého čaje byl krásně vysvětlen rozdíl mezi formálním, neformální a informálním učením a vzděláváním. Tyto nuance je potřeba brát v potaz. Dále jsme se věnovali jednotlivým programům Erasmu+: výměně mládeže, tréninkovému kurzu a též European Solidarity Corps. Zamýšleli jsme se také nad historií Erasmu a jeho fungováním v širší perspektivě z pohledu priorit Evropské unie jako prevence bývalých konfliktů v Evropě. Večer jsme ve skupinkách zhodnotili uplynulý den.

Druhý den jsme se ponořili do samotného tématu kurzu: lidských práv. Jednotlivé články Deklarace lidských práv jsme přiblížili ostatním pomocí krátkých scének a konkrétních příkladů. Setkávali jsme se přitom s mnoha paradoxy a situacemi, kdy některé články v praxi příliš neplatí. Jedním z příkladů, o kterých jsme diskutovali, je právo na bezpečné a vhodné bydlení. I když je toto právo zakotveno v Deklaraci, neznamená to, že všichni na takové bydlení dosáhnou, protože v realitě hrají velkou roli ekonomické a sociální aspekty. Později jsme hledali příklady aplikace všech článků Deklarace v práci s mládeží. Vznikly zajímavé návrhy projektů: jak zvýšit zastoupení mládeže v rozhodovacím procesu, jak zvýšit informovanost veřejnosti o lidských právech, jak komunikovat lidskoprávní případy. Následně jsme se procesem plánování projektů zabývali ještě podrobněji. Vypracovali jsem plán, jak připravit projekt od definice problémů, cílů, cílové skupiny, typu projektu, a velikosti až po navrhnutí řešení. Jako vodítko nám sloužil známý model SMARTEC.

Dále nám bylo představeno několik příruček a nástrojů, kde najdeme aktivity s lidskoprávní tématikou. Nejvíce nás zaujal Compass, kniha Bookmarks od Council of Europe a titul We can. Pak jsme prezentovali naše vysílající organizace. Večer jsme měli příležitost ochutnat speciality z národních kuchyní jednotlivých zemí a podělit se o tradiční české dobroty. S radostí jsme si zatančili několik lidových tanců z různých koutů Evropy.

Další den jsme se vrhli na NAOMMIE model pro plánování projektu. Jeden z týmů vytvořil projekt zaměřující se na problém vylidňování španělských vesnic, jiná skupina naplánovala, jak zlepšit vztahy většinové komunity a národnostní menšiny v jejich městě. Odpoledne jsme k dosažení našich cílů vybírali, připravovali a zkoušeli konkrétní aktivity a hry. Den byl zakončen workshopem o rozvojových cílech OSN.

Ve čtvrtek jsme navštívili místní hrad, který hrál díky své strategické poloze důležitou roli při obraně Cañete de Real. Odpoledne jsme navštívili historické město zapsané v seznamu UNESCO Ronda. Učarovalo nám svým specifickým geniem loci. Městečko bylo postaveno na vysoké skále a je rozděleno řekou, která pod majestatným mostem tvoří vodopád. Při procházce jsme si prohlédli historické centrum a nechali se unést výhledy na město i do okolní krajiny. Závěrečné workshopy proběhly v moderních prostorách spřátelené organizace Arrabal už v Málaze. Každý národní tým navrhl svou implementační aktivitu, pote jsme sdíleli témata projektů a další nápady pro možnou spolupráci v budoucnosti.

Po tomto intenzivním týdnu zakončeném ve slunné Málaze jsme se dozvěděli mnoho nových poznatků a tipů jak přistupovat k problematice lidských práv v práci s mládeží. Jak španělská fráze říká: „detrás de cada nube viene el sol”. Tedy „za každým mrakem vždy vyjde slunce”. Ačkoliv je naše počínání mnohdy podmíněno chvilkovým pesimismem, můžeme se na budoucnost lidských práv dívat s nadějí.

                                                                                                                                                                   S pozdravem Vítek a Martina

.

Možná se ti bude líbit