I Write, I Become: Developing Competences through Creative Writing — Portugalsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Maceira (Fornos de Algodres), Portugalsko

Termín konání: 19.—27. červenec 2022

Prosím důkladně si přečtěte info-pack

Hostitelská organizace: APSCDFA (Associacao de Promoca Social, Cultural i Desportiva de Fornos del Algodres)

Český tým: Pavla Wernerová, Esther Hyhlíková, Martin Bartošek, Tereza Smejkalová

Report z projektu: 

V malebné portugalské vesničce Maceira s výhledem na hory se konal ve dnech 19. – 27. 7. 2022 tréninkový kurz s názvem I Write, I Become: Developing Competences through Creative Writing. Celá akce by se nemohla uskutečnit bez skvělé podpory organizace APS z nedalekého Fornos de Algodres, vedením zkušeného trenéra Vaska ze Severní Makedonie a asistentky Dominiky z Polska. 

Pro 24 účastníků z České republiky, Řecka, Španělska, Severní Makedonie, Polska a domácího Portugalska byl připraven bohatý program. Naplněný informacemi, hrami a spoustou inspirace pro tvůrčí psaní, kterým jsme rozvíjeli všech osm klíčových kompetencí. Pro některé z nás to byla první zkušenost s tvorbou tohoto typu, což ale vůbec ničemu nevadilo. Od prvního dne se nám mezi sebou podařilo vytvořit výbornou atmosféru, kdy jsme si navzájem pomáhali, naslouchali si a trávili spolu všechen volný čas. Právě díky tomu jsme v rámci všech workshopů pracovali efektivně a plnili jejich účel. Jedním z mnoha poznatků je ten, že tvůrčí psaní je skvělou formou sebevyjádření a pokud autor dovolí, tak i intimní sondou do jeho duše. 

Ubytovaní jsme byli na pokojích po šesti nebo osmi lidech. Tradiční portugalské jídlo nám každý den připravovala výtečná kuchařka Rosa. Osobně jsem byl s jejím vařením nadmíru spokojený. Každý den jsme se věnovali jiné kompetenci v rámci jednoho ranního a odpoledního workshopu. Nechyběli ani různorodé „energizery“, tedy krátké aktivity, které nám vždy pozvedli náladu a chuť do práce. O večerní program se vždy postarali dvě vybrané země v rámci tzv. interkulturní noci. Představovali jsme naše tradiční pokrmy, sladkosti, nápoje a předváděli národní tance. Měli velký úspěch, protože nejen v jejich rytmu se pak pokračovalo dlouho do noci. 

Nebylo to ovšem tak, že by každý den na tomto tréninkovém kurzu byl stejný. Opak je pravdou. António a Fernando z organizace APS pro nás například připravili výjezd s místním průvodcem po těch nejzajímavějších místech v okolí. Měli jsme možnost tak se dozvědět zajímavá historická fakta o okolí Maceiry nebo se vyfotit s krásným výhledem. Několikrát jsme navštívili i pláž u řeky ve Fornos de Algodres. Milé bylo setkání s lidmi s postižením, společně jsme hráli hry a zpívali. Navštívili jsme tu i kulturní večer v rámci oslav léta. Vystoupil známý portugalský komik, indie rock kapela a celou akci zakončil DJ. 

Rád bych poděkoval všem organizátorům v čele s portugalskou organizací APS a naší českou EYCB. Bez práce lidí, kteří jsou za těmito zkratkami bychom neměli možnost se tohoto tréninkového kurzu zúčastnit. Jsem vděčný za všechny nové znalosti, kontakty a zážitky, kterými nás pobyt v Portugalsku obohatil. Podařilo se nám navázat hluboké vazby a s mnohými jsme si slíbili, že to nebylo naposledy. Závěrem si dovolím navázat na to, co bylo řečeno během závěrečného hodnocení, kdy pro mnoho z nás to byl jeden z nejlepších týdnů života. Myslím, že to hovoří za vše.

                                                                                                                           Martin Bartošek

Možná se ti bude líbit