Educate through Sport 2.0 — Maďarsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Jánoshalma, Maďarsko

Termín konání: 10.—18. duben 2024

Český tým: 3 účastníci (ve věku 18—35 let).

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €180 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Na tomto projektu si samotná hostitelská organizace bude vybírat účastnický poplatek ve výši €40.

Hostitelská organizace: Hope for Children

Popis projektu:

Sports not only build better athletes, but also better people

 

During this project you will be able to:

  • Get to know the methodology of Education Through Sport through practise and theory
  • Get a practical „toolbox“ in the topic of using sport as an educational tool for the promotion of EU values and competence development
  • Develop your competences in the field of designing educational sport games, working in teams and facilitation
  • Design and facilitate an educational sport game in small teams
  • Create a professional network

Methodology of the project:

The methodology of this project is based on non-formal educational methods which involves  Education Through Sport as the main method.

Education through Sport is a non-formal educational pedagogical approach that uses sport and physical activity as a vehicle to spread a set of values in order to develop specific key competences which can improve different fields in/of life.

Education through Sport helps to enhance social, cultural, moral, ethical competencies to provide changes at personal, professional and social levels.

This project is for your if:

  • You are between the age of 18-35,
  • You have a good level of English
  • You have a basic level of fittness (everyday we will have c.a. 2 hours of active workshop/sport activity.)
  • You are (or you want to be) a sport coach, teacher, youth leader, youth worker, trainer or you have a high interest in the field of sport for development 
  • You would like to spend an unforgettable week with likeminded people at a beautiful environment while learning in a fun way

Možná se ti bude líbit