From Protection to Promotion — Portugalsko

single-image

Termín konání: 10.-18. leden 2018

Místo konání: Loures, Portugalsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Prosím přečtete si info-pack 

Účastníky: Ondřej Podlešák (trenér), Lukáš Hána, Jan Chlápek, Karolína Greplová

Hostitelská organizace: AESS – Associação para o Desenvolvimento de uma Economia Solidária e Sustentável

Účastnící se země: Česká republika, Portugalsko, Chorvatsko, Itálie, Estonsko, Polsko, Španělsko, Bulharsko, Litva

Report z projektu: 

Tréninkový kurz s názvem From Protection to Promotion se konal ve dnech 10. – 18. ledna 2018 v centru prosluněného hlavního města Portugalska – Lisabonu.

Na projektu se sešli účastníci z 9 zemí, a to z Chorvatska, Itálie, Španělska, Bulharska, Litvy, Estonska, Polska, České Republiky a samozřejmě nechyběli ani zástupci portugalské pořádající organizace Windmill.

Ubytování i se stravou bylo zajištěno v hostelu nedaleko samotného centra Lisabonu, ve sdílených pokojích pro 4 až 6 lidí. Ze strany pořádající organizace Windmill jsme se dočkali vřelé portugalské péče a rychlého řešení každého problému či stížnosti. Nuno a Patricia se o nás opravdu starali jako o vlastní – několikrát jsme místo stolování v hostelu vyrazili na oběd a večeři do restaurace, kde vrcholem byla jedna z Nunových nejoblíbenějších restaurací, kde vařili tak skvěle, že jsme se poté všichni pomalu odkutáleli zpět do hostelu. Mě osobně se Nuno dokonce nabídl jako osobní řidič, abych si jela na Českou ambasádu v Lisabonu splnit svoji občanskou povinnost, a tak jsem díky němu odvolila v prvním kole prezidentských voleb.

Kurz byl soustředěn na téma kritického myšlení a důležitosti jeho využití při konzumaci médií a jimi sdílených informací. Jednotlivé hodiny a workshopy pod vedením trenérů Viky, Ondry a Lukáše se obsahově zabývaly jak hlavním tématem mediální gramotnosti, tak tématy dílčími, které jsou s mediální gramotností úzce propojeny – finanční gramotnost, kritické myšlení, sociální tlak nebo generační rozdíly. I přesto, že jsme měli náročný rozvrh, s programem od ráno do pozdního odpoledne, dalo se to díky správnému uspořádání a návaznosti jednotlivých bodů programu bez problému zvládnout.

Hned od prvního dne, kde proběhly tradiční seznamovací aktivity a náročné zapamatovávání si jmen všech účastníku, bylo jasné, že se sešla skupina skvělých a zajímavých lidí a že o zábavu určitě nebude nouze. K pohodové atmosféře jednoznačně z velké části přispěla bezprostřednost a přátelský přístup nejen ze strany pořádající organizace, ale také ze strany trenérů. V průběhu deseti dnů jsme prohloubili naši znalost o tom, jak rozvíjet a procvičovat naše kritické myšlení a díky tomu také naši mediální gramotnost. Někteří se dokonce díky Ondrově hře o finanční gramotnosti naučili základům matematiky.

Nechyběly ani mezinárodní večery, kde účastnící prezentovali své země, tradiční pokrmy, nápoje a tance.  V den, kdy jsme byli všichni nejvíce vyčerpaní nám organizátoři připravili překvapení, kterým nám dodali obrovskou dávku energie. Po příchodu do tréninkové místnosti byly židle srovnány do kruhu a u každé židle byl jeden hudební nástroj pro každého z nás. Co následovalo? Energická drum session, jejíž překvapivě příjemný zvuk jen znovu potvrdil, jak kompatibilní skupina jedinců se na tomto kurzu sešla!

Karolína Greplová

Možná se ti bude líbit