FurNature Up and Recycling — Rakousko

single-image

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Termín konání: 9.—17. duben 2022

Místo konání: Strengberg, Rakousko

Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete info-pack a rozpis denních aktivit.

Hostitelská organizace: Arbeitskreis Noah. Verein für Sozialpädagogik und Jugendtherapie

Účastnící se země: ČR, Slovinsko, Itálie, Srbsko, Španělsko, Ukrajina, Rusko, Arménie

Český tým: Marija Furletová, Klára Jonášová, Tereza Navrátilová

Report z projektu: 

Ve dnech 9. – 17. dubna jsme se společně s dalšími mladými lidmi z Rakouska, Slovinska, Ukrajiny, Itálie, Srbska, Arménie a Španělska zúčastnili tréninkového kurzu s názvem FurNature; Up- and Recycling v rakouském Strengbergu. Cílem projektu bylo naučit se renovovat a vyrábět nábytek, ať už z palet či starých dřevěných desek. Hned druhý den jsme se rozdělili do několika týmů, ve kterých jsme postupně během týdne vyráběli dvě lavičky pro místní sportovní centrum, vyvýšené záhony do tzv. welcoming garden pro statek, na kterém jsme bydleli, lavičky k ohništi a mnoho dalšího. Bylo skvělé pozorovat, jak jsme se během týdne posunuli z bodu, kdy jsme netušili, jaký nástroj to v ruce vůbec držíme a každý krok jsme konzultovali s našimi skvělými mentory, do stavu, kdy jsme si úplně sami vymysleli svůj vlastní projekt (například velikou poličku ve tvaru srdce), sebevědomě se chopili nástrojů a organizátoři nás jen sledovali zpovzdálí. Během reflexí pak často zaznívalo, že jsme skoro všichni měli v okolí někoho, kdo má doma dílnu i nástroje a něco vyrábí, ale všem nám přišlo nereálné, že bychom se něco podobného mohli také naučit a že je to vlastně tak jednoduché! 
 
Velkou událostí a jedním z highlightů projektu pak bylo odpoledne strávené v sportovním a kulturním centru, pro které jsme vyráběli již zmíněné lavičky z palet. Místní nás přivítali s nadšením a hned nás začali učit jejich oblíbený sport, o kterém jsme se později dozvěděli, že se mu říká bavorský curling. V této týmové hře se háží jakési disky na betonovém hracím hřišti, přičemž snahou je dostat tento disk co nejblíže míčku na druhé straně hřiště. Moc nám to sice nešlo, ale i tak jsme si užili spoustu zábavy, kterou završila návštěva starosty obce, grilovačka a taneční workshop rock’n’rollu od jednoho slovinského účastníka projektu. 
 
Kromě výroby nábytku a výletu do sportovního centra jsme se také učili o principech 5R (refuse, reduce, reuse, recycle, repurpose), vymýšleli jsme svůj vlastní projekt, který bychom v budoucnu rádi zrealizovali, a v druhé půlce projektu jsme se také vypravili na výlet k Dunaji, který tekl nedaleko od místa, kde jsme bydleli. Na výletě, stejně jako po večerch u ohně, u vyrábění, a ve všech pauzách jsme trávili čas povídáním, sdílením zkušeností a zážitků, hraním na kytaru, učením se písniček v různých jazycích a mnoho dalšími radostmi. Pro mě osobně to byl podobně silný zážitek jako radost z nabitých dovedností v práci se dřevem, a tak jsem po devíti dnech odjížděla obohacená nejen o zkušenosti a dovednosti, ale také o nová přátelství a zážitky, které se dají jen těžko popsat. To se prostě musí zažít!
 
                                                                                                             Tereza Navrátilová

 

Možná se ti bude líbit