Get Hired — Litva

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Vilnius, Litva

Termín konání: 1.—10. březen 2024

Český tým: 6 účastníků (ve věku 18—30 let) + 1 group leader (ve věku 18+)

Přečtete si info-pack

Hostitelská organizace: Active Youth Lithuania

Report z projektu:

Výměnu mládeže na téma Get Hired, která se konala ve dnech 1. – 10. března 2024 poblíž Vilniusu, hlavního města Litvy, zaštiťovala organizace Active Youth Lithuania. Projektu se zúčastnila mládež z Česka, Polska, Německa, Řecka a hostitelské Litvy. Tématem nás provázela srdečná Augustė spolu s pomocí Solveigy, Gintarė a Finnji. Celkem nás na projektu bylo 35 členů.

Co si pod tématem projektu představit? Spojení “Get Hired” bychom mohli přeložit jako “zaměstnat se”. A přesně o tom i náš projekt byl – o (ne)zaměstnanosti, podnikavosti a pracovních příležitostech nejen pro mladé. V průběhu projektu jsme trénovali softskills, vyslechli si přednášky na téma životopisů a pracovních zkušeností, vyšli do terénu, zlepšovali své schopnosti v komunikaci a spostu dalších aktivit. Projekt provázely i aktivity mimo něj, kde jsme se zaměřovali na socializaci a upevňování vztahů mezi námi, hráli spoustu her, učili se tance z různých zemí a oprašovali naše znalosti z tanečních, vyjeli dobrovolničit na záchrannou stanici pro domácí zvířata nebo prozkoumávali Vilnius a jeho okolí.

Program začal v sobotu 2. března, kdy téměř všichni účastníci byli na místě. Den byl plný seznamovacích her a aktivit nejen mezi námi členy, ale i s tématem našeho projektu.

Neděli, pondělí a úterý jsme strávili v zázemí našeho ubytování v Meda House. Dny naplňovaly workshopy, hry spojené s tématem, drobné projekty, diskuze nebo třeba návštěvy dvou externistů, kteří přišli přednášet o svých zkušenostech nebo o tom, jak co nejlépe napsat svůj životopis.

Ve středu jsme se vydali do terénu do víru města Vilniusu, kde jsme měli sociální experiment “City Volunteer Mystery: Unraveling Hidden Opportunities”, který měl za cíl zjistit, jak budou zaměstnavatelé reagovat, pokud se přijdeme zeptat na práci z ulice a budeme chtít okamžitě začít pracovat. Většina účastníků i organizátoři měli obavy ohledně naší úspěšnosti, ale realita předčila očekávání. Již po pěti minutách se v naší whatsappové skupině objevovaly fotografie s tím, že někdo našel místo. Po čtyřech hodinách jsme se vrátili zpět a na naší základně v Meda House jsme reflektovali naše zkušenosti.

Čtvrtek byl zasvěcen dobrovolničení v záchranné stanici pro nemocná zvířata. Starali jsme se tak o nemocné kočky a psy, krmili ovce, připravovali půdu na jaro, čistili ubikace zvířat, hrabali listí ze zimy a podobně. Byla to pro nás všechny velmi obohacující zkušenost.

Volný den nám připadl na pátek, kdy jsme mohli dělat cokoliv, co jsme jen chtěli. Naše česká skupina spolu s přáteli z Polska se vydala do nedalekého Trakai a na večer prozkoumat další zákoutí Vilniusu.

Sobota byla pro nás spíše smutným dnem, jelikož to byl poslední den naší výměny. Reflektovali jsme celý projekt, jeho program, okolní aktivity. Psali si dopisy, předali si ocenění a odhalovali naše “secret buddies”, tedy kamarády, kteří nám tajně dělali dny hezčími nebo nás obdarovali třeba nějakou sladkostí.
PS.: Chrissy, děkuji za Tvou vlastnoručně vyrobenou deskovku, kterou jsi mě učila první dny projektu!

Celý program doprovázely i kulturní večery, kdy jednotlivé skupinky Německa, Litvy, Česka, Polska a Řecka představovali své tradiční pokrmy, tance, hry nebo zajímavosti. Co si takhle zahrát třeba soutěž v německých jazykolamech?

Měli jsme také dostatek volného času, se kterým jsme nakládali každý po svém. Někdo jej trávil na hřišti u fotbalu či basketu, někdo se procházel po vesničkách a nekončících litevských lesích, jiný spal, hrál hry, připravoval aktivity, další jel do města. Bylo toho mnoho. Mnoho krásného a nezapomenutelného. 

Tereza M.

Možná se ti bude líbit