YES (Young Entrepreneurs for Social Change) — Španělsko

single-image

Termín konání: 21.-27. října 2013

Místo konání: Murcía, Španělsko

Program & akce: program Mládež v Akci, akce 4.3. tréninkový kurz

Účastníci: Kateřina Novanská, Miroslav Hrubý

Report z projektu:

Týždeň v slnečnom Španielsku na sklonku októbra môže byť neočakávane náročný a vyčerpávajúci. Účasť na neformálnom vzdelávacom projekte YES poriadaný španielskou organizáciou Euroaccion pre 23 mladých z 11 štátov Európy na tematiku sociálneho podnikania nás poriadane zapotila. 5 celých dní sme sme strávili v intenzívnom tréningu v Casa del Trigo blízko mestečka Caravacca de la Cruz.
Počas tohto týždňa sme sa učili o dôležitosti sociálnej činnosti pre svoju komunitu, o sociálnom podnikaní, o kvalitách, ktoré sú nutné pre úspech v tomto odbore. Neskôr sme pracovali v skupinách o našej vlastnej vízii a snažili sa naplánovať detailne náš vlastný projekt. V tejto aktivite sme mali možnosť úplne si uvedomiť všetky možné prekážky či zádrhele sociálneho podnikania. 
Celkový dojem by nebol taký perfektný bez nemálo lekcií osobného rozvoja v otázkach ako kreativita, prekonávanie strachu alebo samotného projektového riadenia. Okrem tohosme  prezentovali aj svoje organizácie a tak sa mohli inšpirovať aktivitami, do ktorých sú zapojený ostatní účastníci. 
Samozrejme to nebolo len o vzdelávaní, ale aj o spoločne strávenom čase- jedno poobedie sme strávili v blízkom turistickom mestečku Caravacca, podelili sme sa o svoje typické jedlo a nápoje počas interkulturálnej noci, nabažili sme sa pestrej španielskej kuchyne, spoznávali sa a prekonávali mezdikulturálne hranice každý deň!
Navyše, mnoho mojich stereotypov bolo zlomených- naša siesta mala len 2 hodiny a naši tréneri nikdy nemeškali :P. španielsko nás objalo svojou typickou teplou, priateľskou a uvoľnenou atmosférou. 
Nikto nás nemôže prinútiť byť sociálnymi podnikateľmi. Ale vďaka tomuto tréningu sme pripravený na túto možnosť a motivovaný riešiť sociálne problémy v spoločnosti, v ktorej žijeme. 
 
Katka Novanská

Možná se ti bude líbit