Go for Health — Polsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Murzasichle, Polsko

Termín konání: 9.—15. duben 2024

Český tým: 7 účastníků (ve věku 16—30 let+ 1 group leader (ve věku 18+) 

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €180 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelská organizace: Stowarzyszenie ACTIVE

Popis projektu:

Project Go for health! aims to organize activities on solving the problems of a healthy lifestyle among five countries: Poland, Czech Republic, Hungary, France, Romania. Leading a healthy lifestyle is very important for your health and mental condition. More and more people often reach for ecological products, pay attention to the elements of fitness, pay attention to healthy food. This is important and young people should be educated on this to act like the butterfly effect. The project from a group of 40 people, which will take place in Murzasichle, to enable an event for the local community, education and encouraging a healthy lifestyle.

We intend to include the local community in the project activities by organizing the event, promoting a healthy lifestyle (encouraging physical activity and a healthy lifestyle). In addition, during the bike trip, we will initiate a picnic with healthy snacks prepared by the participants. It will be an additional option to share the results and influence the local community. In addition, we will organize an open National Evening to which we will invite everyone interested. The evening on the culture of the nation will serve to present the information about the culture, traditions and contemporary life of our countries.

By organizing youth exchanges, participants will develop key competences. This will positively affect them by changing their values ​​and attitudes. They will become more aware of their lifestyle. They will learn about healthy eating. They will learn how to use the acquired knowledge. They will raise their language skills. They will acquire communication skills (including the use of instant messaging and google disk). Developing logical thinking skills. They will acquire logistic skills. They will gain leadership skills.

Možná se ti bude líbit