Go Locally – Lead Globally — Řecko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Katerini, Řecko

Termín konání: 12.—20. září 2023

Český tým: 5 účastníků + 1 group leader 

Přečtete si info-pack.

Účastnící se země: Řecko, Belgie, ČR, Francie, Srbsko, Turecko

Hostitelská organizace: EN.O GREECE

Report z projektu:

Projekt, jmenující se Go Locally – Lead Globally, se konal 12. – 20. září v Řecku, přesněji v oblasti zvané Piera nedaleko letoviska Olympiaki Akti, asi 75 km od Soluně. Na projektu se v konečném čísle sešlo 30 účastníků z pěti zemí (původně mělo dorazit 37 lidí, avšak Francie nedorazila), z každé země šest zástupců a k tomu navíc se nám aktivně věnovala Eleni, viceprezidentka hostitelské organizace z Řecka.

Byli jsme ubytováni v hotelovém resortu Grand Platon Hotel, kde jsme bydleli v pokojích po 3-5 lidech. Hotelový personál se k nám choval velmi mile a pohostinně, každý den pokojské uklidily naše pokoje a na konci projektu jsme se s nimi vřele rozloučili i se společným objetím. Strava byla formou švédského stolu s rozsáhlým výběrem jídel, nechyběly ani tradiční řecké pokrmy, např. musaka, baklava a tzatziki.

První den probíhal velmi poklidně, byl zaměřený na vzájemné seznámení se s účastníky z ostatních zemí. Následně jsme se zbytek dne vzdělávali o smyslu výměny mládeže, a to především pomocí brainstormingu v menších skupinách. Na konci dne už jsme se prostřednictvím denních aktivit více znali a o to příjemnější byly nadcházející dny plné společných aktivit. 😊

Většinu projektu jsme trávili ve venkovních prostorách hotelového resortu. Každé dopoledne měla jedna ze zemí na starost tzv. energizer, tedy pohybově zaměřenou, ale zábavnou „rozcvičku“, která nás měla vzpružit a připravit na zbytek dne.

Projekt jako takový byl zaměřený na tématiku občanství, co to obnáší být součástí Evropské unie, jakým způsobem můžeme přispět k fungování EU a jaké to obnáší výhody a možnosti pro nás, mladé studenty. Věnovali jsme se také volbám a jejich důležitosti. Neopomněli jsme se také bavit o studiu v jednotlivých zemích a zdali se nám dostává dostatečného vzdělání ohledně EU, politiky, voleb a také o práci NGO, tedy nevládních organizací.

Důležitým prvkem projektu se staly workshopy, na kterých jsme ve vícenárodních skupinkách hovořili o těchto tématech a vyměňovali si své životní zkušenosti a názory. Po každém workshopu následovala prezentace skupin, kdy jsme vystoupili před ostatní a podělili se o naše myšlenky a zjištění, ke kterým jsme přišli. Po splnění všech aktivit jsme měli po zbytek dne volno, kdy jsme se mohli věnovat ostatním účastníkům a bavit se o jejich inspirativních životech, a především o zemích, odkud pochází. V rámci odpolední tělovýchovné vsuvky nesmělo chybět plavání v moři a také návštěva místních obchůdků se suvenýry a jídlem.

V průběhu jednoho večera jsme měli tzv. Intercultural night, kdy jsme měli možnost ochutnat typická jídla jednotlivých zemí a také některé z jejich tradic. Zatímco na českém stolu nesměla chybět „plznička“, Turci nám připravili výtečnou kávu, která nás nabudila na zbytek večera/noci. Dle mého skromného názoru ale byl nejlepší belgický stůl, který si s sebou přivezl vaflovač a připravili nám výtečné vafle.

Přibližně uprostřed projektu se nám vyskytla jedinečná příležitost stát se součástí festivalu v Soluni, který byl zaměřený na práci neziskových organizací. Mohli jsme si projít jednotlivé stánky neziskovek a přímo je oslovit a zjišťovat, co obnáší jejich práce a čím přispívají společnosti. Poté jsme měli možnost trochu blíže poznat Soluň s veškerými památkami a také pochutinami, konkrétně s Bílou věží, gyrosem a musakou.

Na závěr celého projektu proběhlo sestavení dotazníku zaměřeného na volební chování mladých lidí, jejich znalosti volebního systému v zemi, kde žijí a obecně jejich pocity o bavení se o politice. Na základě dotazníku, který jsme sami vyplnili a také poslali svým blízkým přátelům, jsme došli k výsledku, že nadpoloviční většina lidí se nezajímá o evropské volby, což považujeme za nepříznivý výsledek. Na konec proběhlo zhodnocení projektu a postupné loučení se s ostatními.

Devět dní v Řecku uběhlo rychle a byla velká škoda, že projekt nemohl trvat déle, ale všechno jednou musí skončit. Pevně věřím, že účastníci budou na tento zážitek dlouho pamatovat a určitě se ještě naskytne příležitost potkat se s nově nabytými přáteli.

Anna

Možná se ti bude líbit