Green It Up — Kypr

single-image

Program, akce: Evropský sbor solidarity (ESC) — dlouhodobé dobrovolnictví (12 měsíců)

Termín konání: 2. května 2023 — 1. května 2024

Místo konání: Nicosia, Kypr

Dobrovolník: Jan B.

Prosím přečtěte si info-pack. Poslechněte si jak se Janovi na Kypru rok líbilo ve druhém dílu našeho podcastu na Spotify.

Hostitelská organizace: YEU Cyprus

Deník dobrovolníka:

7. června 2023

 Ahoj, jmenuju se Jan, je mi 26 let a momentálně se nacházím na 12 měsíčním dobrovolnickém projektu v hlavním městě Kypru – Lefkósii. Pro dlouhodobý projekt jsem se rozhodl asi rok a půl po dokončení bakalářského studia, během kterého jsem sice velmi chtěl vyjet někam na erasmus, ale shodou více okolností se mi to nikdy nepovedlo. Několik mých kamarádů už na ESC projektu bylo, a tak jsem si říkal, že teď je ideální čas to zkusit – napsal jsem tedy na první ESC projekt, který byl v Arménii, a který dlouho vypadal, že klapne, ale nakonec nedopadl skrze problémy se zajištěním financování. Nicméně jsem v tu dobu již byl rozhodnutý nějaké ESC podnikout, a právě v té době se objevila možnost jet na rok na Kypr v rámci projektu týkajícího se enviromentalismu a udržitelnosti. Enviromentální témata mi byla blízká dlouhodběji a Kypr mě zajímal, nejen kvůli složité mezinárodněpolitické situaci, ale taky kvůli oblasti  Blízkého východu, který plánuju během projektu navšítivit.

Tudíž jsem napsal motivační dopis a do pár hodin se ozval Charalambos z YEU Cyprus, domluvili jsme pohovor a za týden jsem v podstatě mohl začít balit. Nyní jsem tady již více jak měsíc a spolu se mnou je zde celkem 7 dalších dobrovolníků. Od pondělí do pátku docházíme do kanceláře (9.30 – 16.30), kde máme na starosti výmýšlení akcí cílících zejména na mladé lidi v Lefkósii a jejichž účelem je zvedat a promovat enviromentální témata v kontextu kyperské reality.

V kanceláři pak máme hodiny řečtiny, neomezený přísun kafe a taky office kočku, která zde žije. O víkendech pak jezdíme k moři, jelikož Lefkósie leží skoro uprostřed ostrova, a nemá tak žádné pláže.Ale není to žádný problém, jelikož na jih k moři to je cca 40 km a na sever zhruba 25 km.

10. srpna 2023

Merhaba, kalimera, už jsem na Kypru více než tři měsíce a za tu dobu se toho znova mnoho událo. Hlavní změnou, která ovlivnila náše každodenní fungování bylo stěhování celého našeho officu po 18 letech do nových prostor – s tím souvisela i smutá ztráta naší kancelářské kočky Psycho, které se však podařilo najit nový domov v jedné partnerské organizaci. 

Mimo to se už naplno rozběhly i naše dobrovolnické aktivity: účastníme se např. iniciativy Zero Food Waste, kde o sobotách navštěvujeme místní trh s ovocem a zeleninou a zachraňujeme potraviny, které by se jinak neprodaly a vyhodily, následně pak tyto potraviny umyjeme, roztřídíme a rozdáme potřebným lidem. Další doborovolníci se zapojují například do projektu Captivating Agriculture, kde se snaží atraktivně přiblížit veřejnosti procesy organického farmaření a navštěvují tak místní farmáře, se kterými vedou interview a představují jejich farmy. A chtěl bych ještě zmínit projekt, který organizuje další dobrovolnice Blanca, ta založila petici za otevření klece s pávy v místním městském parku (podpořit ji můžete zde: https://www.change.org/p/free-the-peacocks-of-the-municipal-gardens-of-nicosia-cyprus). 

Dále jsme například pomáhali na umělecké konferenci Art, Act, Disrupt nebo pomáhali s recyklací na hudebním festivalu. Ve všem nám vždycky pomáhá náš projektový koordinátor Charalambos, který je jeden z nejobětavějších lidí, které jsem tady potkal a bez kterého si už nedokážu tento projekt představit. 

Mimo oficiální dobrovolnické aktivity pak samozřejmě stále podnikáme pravidelné plážové výpravy jako i návštěvy vnitrozemských kyperských vesniček.


20. října 2023:

Ahoj! Na Kypr už pomalu přichází podzim, který ale v místních podmínkách stále znamená teploty okolo 30 stupňů. Co se samotného projektu týče, tak ten se s příchodem září přesunul do zatím asi nejaktivnější fáze, jelikož začal semestr na místních univerzitách. Začali jsme se tedy jako YEU Cyprus účastnit různých akcí, na kterých promujeme evropskou mobilitu i náš projekt samotný. Dále organizujeme filmové večery, kde promítáme dokumenty s enviromentální tématikou. V naší organizaci jsme se pak museli vypořádat s odchodem našeho koordinátora Charalamba, který se rozhodl pro pokračování v akademické sféře. 

 
V rámci mimoprojektových aktivit jsme se společně s další dobrovolnicí Eleanorou zúčastnili multikomunální letní školy Avli (www.avli.org) věnované nerůstu, peacebuildingu a ekologii. Tuto zkušenost bych chtěl obzvláště vyzdvihnout, protože v tak inkluzivním prostředí jsem se snad ještě nikdy nepohyboval. Celá akce se konala na Severním Kypru v městečku Kormakitis, které je domovem komunity Maronitů, katolíků z oblasti dnešního Libanonu, kteří na Kypr přišli v sedmém století, a dodnes si uchovávají svá kulturní specifika. 
 
Za pár dní to bude přesně 6 měsíců od mého příjezdu, a tedy polovina celého projektu, jsem tedy velmi zvědavý, jak se všechno bude dále vyvíjet.

20. prosince 2023

Ahoj! Toto bude s největší pravděpodobností poslední zpráva z Kypru v tomto kalendářním roce, jelikož všichni jedeme na Vánoce pryč a vracet se budeme až v lednu. Dění v projektu se v zimě stalo zase o něco dynamičtější, jelikož naše organizace během listopadu a prosince pořádala spoustu akcí. Jedna z posledních byla charitativní sbírka naší ESC dobrovolnice na toulavé kočky, kde v rámci vánočních trhů nabízela sušenky, kávu, horkou čokoládu nebo např. ručně vyráběné šály či deky. Za všechny tři dny se jí podařilo vybrat přes 700 euro, za které se sterilizuje a ošetří nejméně desítku koček v okolí.

Další novinkou od posledního příspěvku je, že s koncem října konečně začaly prezenční jazykové kurzy. Já se učím druhý z oficálních jazyků na Kypru – turečtinu, na kterou docházím dvakrát týdně. Musím říct, že je to skvělá zkušenost, jelikož náš učitel v hodinách nepoužívá angličtinu, a tak jsou všechny lekce velmi intenzivní. Zároveň si velmi užívám pestrý mix všech studentů, kteří na kurzy chodí se mnou (lidé z Íránu, Číny, Řecka nebo třeba Afghánistánu, Nigérie, Somálska apod.).

Poslední aktivita, která se děje nepřetržitě každou sobotu za každého počasí je inciitativa Zero Food Waste ( @zfw_cy ), kde se minulou sobotu podařilo zachránit více než 700 kilo ovoce a zeleniny, které jsme následně mohli rozdat lidem, kteří to potřebovali. 


13. února 2024

Zdravím vás opět z Kypru. V Nikosii se zima nekoná tak, jak by se dalo očekávat; místo toho zde vládne příjemné jarní počasí, s občasným teplem a slunečnými dny které střídají sychravá období. Toto počasí tak vytváří ideální prostředí pro výletování. Celý ostrov je v těchto měsících krásně zelený, což ho činí dokonalým pro ty, kteří by chtěli utýct dlouhé české zimě, a hledali by vhodnou destinaci na čundry.  

Co se týče našeho projektu, nacházíme se v poslední fázi, kterou bych nazval „relax and chill“. V této fázi máme možnost se dále vzdělávat, účastnit se různých workshopů a zapojovat se do všemožných iniciativ. Každou sobotu tak například stále pokračuje iniciativa Zero Food Waste, kde se nám daří zachraňovat tuny potravin. Naše dobrovolnice Blanka pak stále pečuje o „svou“ kočičí kolonii, kterou se jí již podařilo sterilizovat a ošetřit.

Pokud jde o mě osobně, stále dvakrát týdně navštěvuji kurzy turečtiny a od října konečně vidím pokroky, když konečně dokážu vést jednoduché konverzace.

29. dubna 2024

Zdravím, už naposledy, z Kypru. Moje roční dobrovolnictví uteklo opravdu mnohem rychleji, než bych kdy čekal. Zrovna čekám na autobus po své poslední hodině turečtiny. Tyhle hodiny bych určitě zařadil mezi highlighty celého pobytu, jelikož byly mnohdy velmi bizarní, ale zároveň hrozně zábavné a užitečné.  

Mimo si z celého pobytu odnáším velké  množství nového kamarádstva a jsem si jistý, že se sem za některými lidmi v brzké době, minimálně na návštěvu, vrátím. Kromě lidí si velmi cením nového pohledu, který jsem získal jak na Česko, tak i na celou Evropu. Získal jsem i novou perspektivu na spoustu problémů, které jsem dříve vůbec nepovažoval za důležité. 

Na ESC jsem zpočátku nechtěl vyjet, protože jsem si říkal, že tady budu určitě nejstarší (bylo mi 26, když jsem odjížděl) a že bych se měl už soustředit na jiné věci v životě. Nakonec jsem ale ani chvilku nelitoval, i přes všecky věci, které zde nefungovaly a nefungují. Přijde mi, že mi ten celý rok na Kypru tak sednul právě kvůli tomuhle místu, které je vlastně velmi těžké si na první pohled oblíbit. Takže teď pokaždé cítím menší osobní vítězství, když se mi podaří někam dojet autobusem, protože vím, že to tady není jen tak. 

Možná se ti bude líbit