Green It Up — Kypr

single-image

Program, akce: Evropský sbor solidarity (ESC) — dlouhodobé dobrovolnictví (12 měsíců)

Termín konání: 2. května 2023 — 1. května 2024

Místo konání: Nicosia, Kypr

Dobrovolník: Jan Bajtek

Prosím přečtěte si info-pack. 

Hostitelská organizace: YEU Cyprus

Deník dobrovolníka:

7. června 2023

 Ahoj, jmenuju se Jan, je mi 26 let a momentálně se nacházím na 12 měsíčním dobrovolnickém projektu v hlavním městě Kypru – Lefkósii. Pro dlouhodobý projekt jsem se rozhodl asi rok a půl po dokončení bakalářského studia, během kterého jsem sice velmi chtěl vyjet někam na erasmus, ale shodou více okolností se mi to nikdy nepovedlo. Několik mých kamarádů už na ESC projektu bylo, a tak jsem si říkal, že teď je ideální čas to zkusit – napsal jsem tedy na první ESC projekt, který byl v Arménii, a který dlouho vypadal, že klapne, ale nakonec nedopadl skrze problémy se zajištěním financování. Nicméně jsem v tu dobu již byl rozhodnutý nějaké ESC podnikout, a právě v té době se objevila možnost jet na rok na Kypr v rámci projektu týkajícího se enviromentalismu a udržitelnosti. Enviromentální témata mi byla blízká dlouhodběji a Kypr mě zajímal, nejen kvůli složité mezinárodněpolitické situaci, ale taky kvůli oblasti  Blízkého východu, který plánuju během projektu navšítivit.

Tudíž jsem napsal motivační dopis a do pár hodin se ozval Charalambos z YEU Cyprus, domluvili jsme pohovor a za týden jsem v podstatě mohl začít balit. Nyní jsem tady již více jak měsíc a spolu se mnou je zde celkem 7 dalších dobrovolníků. Od pondělí do pátku docházíme do kanceláře (9.30 – 16.30), kde máme na starosti výmýšlení akcí cílících zejména na mladé lidi v Lefkósii a jejichž účelem je zvedat a promovat enviromentální témata v kontextu kyperské reality.

V kanceláři pak máme hodiny řečtiny, neomezený přísun kafe a taky office kočku, která zde žije. O víkendech pak jezdíme k moři, jelikož Lefkósie leží skoro uprostřed ostrova, a nemá tak žádné pláže.Ale není to žádný problém, jelikož na jih k moři to je cca 40 km a na sever zhruba 25 km.

10. srpna 2023

Merhaba, kalimera, už jsem na Kypru více než tři měsíce a za tu dobu se toho znova mnoho událo. Hlavní změnou, která ovlivnila náše každodenní fungování bylo stěhování celého našeho officu po 18 letech do nových prostor – s tím souvisela i smutá ztráta naší kancelářské kočky Psycho, které se však podařilo najit nový domov v jedné partnerské organizaci. 

Mimo to se už naplno rozběhly i naše dobrovolnické aktivity: účastníme se např. iniciativy Zero Food Waste, kde o sobotách navštěvujeme místní trh s ovocem a zeleninou a zachraňujeme potraviny, které by se jinak neprodaly a vyhodily, následně pak tyto potraviny umyjeme, roztřídíme a rozdáme potřebným lidem. Další doborovolníci se zapojují například do projektu Captivating Agriculture, kde se snaží atraktivně přiblížit veřejnosti procesy organického farmaření a navštěvují tak místní farmáře, se kterými vedou interview a představují jejich farmy. A chtěl bych ještě zmínit projekt, který organizuje další dobrovolnice Blanca, ta založila petici za otevření klece s pávy v místním městském parku (podpořit ji můžete zde: https://www.change.org/p/free-the-peacocks-of-the-municipal-gardens-of-nicosia-cyprus). 

Dále jsme například pomáhali na umělecké konferenci Art, Act, Disrupt nebo pomáhali s recyklací na hudebním festivalu. Ve všem nám vždycky pomáhá náš projektový koordinátor Charalambos, který je jeden z nejobětavějších lidí, které jsem tady potkal a bez kterého si už nedokážu tento projekt představit. 

Mimo oficiální dobrovolnické aktivity pak samozřejmě stále podnikáme pravidelné plážové výpravy jako i návštěvy vnitrozemských kyperských vesniček.

Možná se ti bude líbit