GREEN UP, Stand Up for Our Planet’s Rights! — Španělsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Covelo (Galicia), Španělsko

Termín konání: 24.—31. červenec 2023

Český tým: 2 účastníci

Prosím přečtete si info-pack. 

Hostitelská organizace: Asociación para o desenvolvemento do Alto Tea COVELONATURAL

Report z projektu:

Tréninkový kurz s názvem GREEN UP, Stand Up for Our Planet’s Rights! pořádaný v termínu 24.–31. červenec 2023 se konal nedaleko Covela v oblasti zvané Galicie v severním Španělsku. Projektu se účastnili vždy dva zástupci z každé z následujících zemí: Řecko, Itálie, Španělsko, Portugalsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Česká republika.

Většina aktivit se odehrávala venku na pozemku před kamenným domkem, ve kterém jsme bydleli. Jako správný Čech jsem bez delšího přemýšlení počítala s poměrně vysokými teplotami. Ukázalo se ale, že v lesích mezi horami nebývá úplné horko ani ve Španělsku.

Jak již název projektu napovídá, náš tréninkový kurz byl zaměřen na ochranu životního prostředí, environmentální politiku a udržitelnost. Většina programů byla vystavěna takovým způsobem, že jsme nejdříve hráli krátkou hru a poté jsme si společně zreflektovali, co to pro nás v reálném světě představuje. Tomu následovala debata o dílčí problematice a brainstorming, jakými prostředky můžeme kýženého cíle dosáhnout, a to jak mi sami coby jednotlivci, tak i z pohledu celé společnosti.

Důležitým bodem v této struktuře programů bylo také sdílení zkušeností napříč zeměmi, ze kterých jednotliví účastníci pochází (např. jak je kde řešen komunální odpad, veřejná doprava apod.). Porovnávání jednotlivých států ale zdaleka nekončilo na programech. U jídla i po večerech jsme se neustále vytahovali, kdo má před kým navrch, ať už jde o lepší národní jídlo, fotbalový tým nebo bizarněji znějící řeč.

Coby Pražák jsem ocenila klid a ticho, které místo konání představovalo. To ale nic nemění na tom, že jsem si užila i chvíle, kdy jsme byli vtaženi mezi místní obyvatelé Galície. Hned první den se v blízkém městečku Covelu pořádaly oslavy. Podle hlasité hudby jsme došli až do centra dění, kde si děti hrály na hřišti, mladí lidé tancovali a zpívali a starší se na ně s plnou pusou místního jídla usmívali od dlouhých stolů. 

Závěrem bych chtěla poděkovat všem, kteří mi popsaný kurz pomohli zprostředkovat a také všem účastníkům i organizátorům, kteří pro mě tento týden proměnili v nezapomenutelný zážitek.

Berenika

Dissemination:

After participating at the Green up project in Covelo, Spain we were required to do a follow up event to show and share our new skills that we gained as people working with youth.

The event took place at the scout clubhouse in the centre of Prague. There were 22 participants and 5 scout leaders. The scout troop was split into two groups according to their age which was ranging from 11 to 14 years.

We started with a presentation about Erasmus+, EYCB and the Green up project. They showed interest in knowing more about the projects in erasmus+ and sending organizations.

As an energizer we taught them a game called contaminated water that we learnt in Spain. Their task was to get from one point to another without touching the ground. The only way they could step on the floor was by putting a paper under their feet. The trick was that they only had 3 papers but in the group there was 8 of them. The game was about communication, strategy and helping each other. By the end of the game it was clear that they had fun and also learned some creative ways how to work as a team.

We chose this game in particular because we wanted to inspire them about the impacts of polluting the environment.
For more information see the picture.

Grace and Berenika

Možná se ti bude líbit