GREEN UP, Stand Up for Our Planet’s Rights! — Španělsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Covelo (Galicia), Španělsko

Termín konání: 24.—31. červenec 2023

Český tým: 2 účastníci (ve věku 18+)

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve, naprosto nejpozději do 30. května.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €275 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Na tomto projektu si samotní organizátoři budou vybírat účastnický poplatek ve výši €30/účastník.

Hostitelská organizace: Asociación para o desenvolvemento do Alto Tea COVELONATURAL

Popis projektu:

The objective of the project is to empower and inspire participants to take action and become inspiring examples of the change our planet needs, by triggering reflection on how environmental protection „its our business“ and how it affects our daily life, sharing best practises from our countries and providing different tools that can be used daily to reduce our environmental impact.

Who? People working with youth: educators, volunteers, teachers…

What? Analyse the impact of our lifestyle in the environment through different activities and acquire different tools to reduce it.

How? Non formal and experiential learning, workshops and activities. Experiencing living in a rural place surrounded by nature.

Why? We want to inspire people to change towards a lifestyle with less negative impact on our planet.

This project is for your if you are…

  • are over 18 years old and like to spend time outdoors.
  • are from Greece, Italy, Latvia, Czech Republic, Estonia, Portugal, Poland or Spain.
  • Curious/interested in sustainability and/or environment.
  • Ready to live in a rural area (a bit isolated) for a week, with basic comfort and sustainable diet (mostly vegetarian).
  • Willing to engage in the follow-up phase (Every national group is expected to lead a local event or workshop in their community within 1 month after the project and send us photos and a short description of the event).

Accommodation:

Participants will be hosted in an isolated inland place, with little civilization. Participants will be hosted in shared rooms (of 8/10 people). There will be no wifi and little internet network, since we will be in nature. Please bring anything you need because there are no close shops.

Možná se ti bude líbit