Greenhouse e-Missions — Polsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Katowice, Polsko

Termín konání výměny mládeže: 18. září—1. říjen 2023

Český tým: 5 účastníků  + 1 group leader 

Prosím přečtěte si mezinárodní EKO slovník vytvořený účastníky tohoto projektu.

Hostitelská organizace: Instytut Inicjatyw Lokalnych im. Waleriana Pańki

Report z projektu:

Projekt s názvem Greenhouse E- missions se konal v termínu 18.9 – 1.10 2023 v historickém Polském městečku Katowice, které je zároveň sídlem Slezského vojvodství.

  O všech 15 účastníků z následujících zemí: Polska, Itálie, Litvy a České republiky se postarala a vše zajistila organizace: Instytut Inicjatyw Lokalnych im. Waleriana Pańki

  Zaměřením projektu byla témata týkající se ekologie, environmentalismu a životního prostředí. I když se první týden zdálo, že se workshopy odklánějí od původního tématického plánu. Někdo by řekl, že digitální dovednosti nebo sociální skupiny přece do takového projektu vůbec nepatří, ale později jsme pochopili, že úměrně k dnešní době i tyto okruhy jsem velmi důležité ve světě snažících se zlepšit situaci na naší planetě. Práce ve skupinách všem ukázala, že se jako národy, ale i jedinci můžeme naučit něco nového jeden od druhého. Od druhého týdne byly připraveny a na základě dat zpracovány přednášky na téma: vegetariánství, oxid uhličitý, ekologické mýty, ale i zlepšení podmínek v Katowicích a další…  Spousta nových poznatků, uvědomění, ale zároveň i nezodpovězených otázek a zamyšlením, co sám bych mohl udělat lépe?

  Domnívám se, že vzhledem ke krásnému počasí si většina lidí více užila čas strávený venku, kdy jsme se ale neflákali, ba naopak jsme pracovali na svých znalostech. Ať už se jednalo o objevování inspirativního činu ,,zelených’’ Katowic nebo výzkum v rámci obyvatel města týkající se jejich životních ekologických podmínek, způsobu udržitelného života a jejich vlastních znalostech tématu.

  Nechyběly ani záživné a mnohdy poučné výlety. Krásný Krakow, který nás zpátky vtáhnul do letního objevování s řadou turistů a hejnem přátelských holubů. Ohromil nejen svou architekturou, nýbrž řadou malebných obchůdků. Městská část Nikiszowiec poskytl pomocí svých cihlových staveb podobný zážitek, jako bychom se dostali do světa Harryho Pottera. A městečko Pszcyna s velmi úchvatně vyzdobeným zámkem uspokojilo nejen dívčí srdce.

  Samozřejmě nechyběl ani společně strávený čas. Karetní hry, večerní tance, karaoke, bowling, společné objevování města a nebo jen obyčejné konverzace a záchvaty smíchu.

Možná se ti bude líbit