Employ Me – Turecko

single-image

Termín konání: 15.-23. říjen 2016

Místo konání: Antalya, Turecko

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Prosím pročtěte si info-pack.

Účastníci: Klára Jůnová, Sarah Asfour, Liliana Asfour, Veronika Stříbrná, Tomáš Fogl, Jakub Janata

Group leader: Petra Voženílková 

Účastnící se země: Turecko, ČR, Maďarsko, Litva, Portugalsko, Španělsko

Hostitelská organizace: Antalya Aktif Yaşam Topluluğ

Report z projektu:

Výměna mládeže na téma Employ Me se konala v termínu od 15. – 23. října ve městě Kemer, které se nachází asi 50 km od nejznámější turistické turecké destinace Antalya. Organizace Antalya Aktif Yaşam Topluluğ pozvala účastníky z 6 zemí – České republiky, Turecka, Litvy, Španělska, Portugalska a Maďarska. Každá země byla zastoupena přibližně šesti účastníky ve věku od 18 – 30 let. Organizační stránku projektu zajišťovali turečtí účastníci, naopak stránka „odborná“ byla pod taktovkou litevského týmu.

Prosluněné dny na projektu měly velmi podobnou strukturu. Jelikož jsme byli ubytováni v hotelu, k snídani, obědu i večeři jsme si dopřávali neomezené množství tureckých pochutin, salátů a dezertů, které nám byly servírovány v podobě švédských stolů, proto nikdo rozhodně nemohl trpět hladem.

Každý den začínal program denní dávkou drbů, které se za den předchozí nahromadily v tzv. Gossip boxu a musím říct, že nejeden účastník se při jejich čtení červenal. Poté následovaly teambuildingové aktivity, především tedy hry na poznání se navzájem a především zapamatování si jmen. Právě tento úkol se ve velkém počtu účastníků ukázal jako dosti problematický, zvlášť, když některá jména byla pro nás naprosto nevyslovitelná. Každopádně snaha organizátorů byla úspěšná, na konci týdne jsem si opravdu pamatovala jména všech účastníků.

Jelikož jsme mezi sebou měli účastníky ze Španělska, rádi jsme se vžili do jejich tradičního životního stylu a po obědě si dávali menší siestu, kterou jsme však většinou vyplnili tak, že jsme si užívali tepla, sluníčka, moře a hlavně hotelového bazénu, kde jsme si na tobogánech užili dost legrace.

Odpolední část byla vyplněna tematickým obsahem kurzu, čili Employ Me (Zaměstnej mě). Na začátku je nutno říct, že připravenost litevského týmu byla skvělá a všechny aktivity týkající se tématu byly velmi prospěšné, ale i tam jsme si užili zábavu. Už před začátkem kurzu nám organizátoři dali vědět, abychom si v rámci národních týmů připravili menší prezentaci toho, jak je na tom naše země s nezaměstnaností mladých lidí a jakým způsobem se národní politiky snaží tuto nezaměstnanost snížit. Výsledky těchto „minivýzkumů“ dopadly nejlépe právě pro Českou republiku, čili my jsme byli v pozici, kdy jsme mohli ostatním zemím dávat dobré příklady praxe. Dále jsme se v těchto tematických blocích dozvěděli, jak má vypadat dobře napsaný životopis a motivační dopis, což jsme si i v rámci odpoledních aktivit také vyzkoušeli a mohli si nechat poradit s tím, co do dobrého životopisu a motivačního dopisu patří a co ne. Vyzkoušeli jsme si také, jak se chovat u pohovoru, na jaké otázky se připravit a případně jak na nepříjemné otázky odpovídat.

U čeho jsme se vážně ale nasmáli, bylo natáčení video CV. Právě to mělo být jedním z hlavních výstupů celé výměny mládeže a prý budou naše výstupy poslány i Národním agenturám. Pro zasmání a inspiraci přikládám odkaz zde na „Nájem pandy“ a „Plavčík v hotelu“.

Večery na jihu Turecka už nejsou v říjnu příliš teplé, ale i tak jsme si je moc užili. Především Intercultural nights, kdy měla každá země za úkol představit svou zem, její tradiční pochutiny a zajímavosti, které jsou pro danou zemi typické. Nutno také vzpomenout, že organizátoři projektu měli každý den meeting s groupleadery, od kterých chtěli vždy vědět, co se nám líbilo, co bychom chtěli dělat jinak a podobně, díky čemuž nám vyšli vstříc a zařídili jak výtečnou celoodpolední plavbu lodí, tak výlet do centra Kemeru, kde bylo spoustu příležitostí pro nákup suvenýrů a jiných typických věcí.

 

Myslím, že za nás za všechny můžu poděkovat nejen EYCB, ale i turecké organizaci za to, že nám umožnili se projektu účastnit a doufám, že budeme mít další příležitosti vycestovat v rámci programu Erasmus+.

Klára Jůnová

Možná se ti bude líbit