Hives Project Volunteering — Řecko

single-image

Termín konání: 3.12.2018 – 9.7.2019

Místo konání: Ormylia, Chalkidiki, Řecko

Program, akce: Erasmus+, KA1, Evropská dobrovolná služba – dlouhodobá

Přečtěte si prosím infopack.

Dobrovolnice: Zuzana Čučková

Pro to, abyste na tento projekt mohli jet je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů EVS je kompletně (ze 100 %) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, povinné doplňkové pojištění u pojišťovny Cigna, jazykový kurz, místní doprava, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (v případě tohoto projektu) ve výši max. €275 z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelská organizace: hostitelskou organzací je Hives Project.

EVS report:

    Po více než sedmi měsících dobrovolnictví v Řecku je načase zrekapitulovat tento neobyčejný zážitek. Těchto sedm měsíců bylo definitivně jedněch z nejlepších měsíců v mém životě a navždy zůstanou vyryté v mé paměti.

    Zúčastnila jsem se programu Evropské unie, který se nazývá Evropská dobrovolná služba, jako dobrovolník na projektu s názvem The Hives Project, který trval od 3. prosince 2018 do 9. července 2019 a konal se v krásném přírodním prostředí v blízkosti vesnice Ormylia, která je asi 90 km od Thessaloniki, druhého největšího města Řecka. Hlavní činností v rámci projektu byl permakulturní způsob života, kde součástí projektu je i hostel, kde jsou si vědomi, že cestovní ruch zanechává obrovskou uhlíkovou stopu a jejich cílem je, co nejvíce tuto stopu snížit. Prostřednictvím ekologicky šetrných iniciativ, udržitelných postupů a zapojení komunity. V hostelu jsme bydleli všichni pohromadě v rodinné atmosféře, kde jsme sdíleli každodenní aktivity v domácnosti a kde jsme mohli experimentovat a učit se společně. V podkroví jsem měla svůj vlastní útulný pokoj a společné prostory byly sdílené s ostatními.

    Většinu svého pracovního času jsem se starala o zahradu. Byla to skvělá příležitost dozvědět se o ekologickém zahradnictví a permakultuře. Byla jsem součástí růstu některých rostlin od začátku až do konce a naprosto to probudilo moji vášeň pro zahradničení. Podílela jsem se také na stavebních projektech z přírodních materiálů, které organizovala moje hostitelská organizace. Když počasí nebylo tak pěkné, aby se dalo pracovat na zahradě, dělali jsme nějaké diy projekty jako přírodní kosmetické výrobky, ekologicky šetrné čisticí prostředky, pečení domácího chleba, makramé workshop atd. Také jsem měla možnost se integrovat do místní komunity v informační kanceláři, vytvořené mojí hostitelskou organizací, v nedaleké vesnici a zorganizovat vlastní projekt, kterým byl sběr odpadků z pláže s pomocí místních obyvatel a promítání filmu Plastic Ocean.

Jsem opravdu velmi vděčná za možnost zažít tohle všechno. Potkala jsem tolik skvělých lidí, na které nikdy nezapomenu. Myslím, že život v Řecku mi dal mnoho zkušeností a znalostí! Zjistila jsem, že pro mě nejlepším způsobem, jak se něco naučit, je učit se skrze zkušenosti a to mi určitě pomůže v budoucím životě. Byl to pro mě fantastický zážitek, tak fantastický, že jsem se rozhodla následovat mezinárodní dobrodružství po této EVS. Žít v nové zemi, s mnoha kulturními rozdíly, je skutečnou výzvou v každodenním životě, které se žádná rutina nevyrovná! Doporučuji Evropskou dobrovolnou službu všem!

Zuzana Čučková

Možná se ti bude líbit