Re-Imaginers — Kypr

single-image

Termín konání: 18. června – 18. prosince 2019 (dlouhodobý), 7.-28. října 2019 (krátkodobý)

Místo konání: Kannavia, Kypr

Program, akce: Evropský sbor solidarity (ESC)- krátkodobý, dlouhodobý

Přečtěte si prosím infopack krátkodobého, příp. dlouhodobého projektu.

Pro to, abyste na tento projekt mohli jet je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů EVS je kompletně (ze 100 %) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, povinné doplňkové pojištění u pojišťovny Cigna, jazykový kurz, místní doprava, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (v případě tohoto projektu) ve výši max. €360 z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Dobrovolníci: Martin Žaba (dlouhodobý projekt), Ivana Bendová, Monika Procházková, Ivana Sedláčková (krátkodobý projekt)

Hostitelská organizace: hostitelskou organzací je PlanBe, Plan it Be it.

Reporty z ESC:

Dlouhodobý ESC:

V roce 2019 jsem se zúčastnil dobrovolnického (ESC) projektu Re-imaginers v Nikósii (hlavní město Kypru) v období červen – prosinec roku 2019 pro organizaci PlanBe, Plan it Be it.

Před rokem jsem se dozvěděl o možnostech ERASMUS+ a absolvoval 3 tréninkové kurzy. Na těchto kurzech jsem se nadchl do neformálního vzdělávání a uvědomil jsem si, že bych se tomuto tématu chtěl věnovat v budoucnu. Chtěl bych se stát školitelem na těchto kurzech a pracovat jako project manager v nějaké neziskovce. Potřeboval jsem tedy nějakou praxi. Cílem projektu Re-imaginers bylo ukázat dobrovolníkům, jak funguje neziskovka. Dále vypomáhat s propagací ERASMUS+ projektů a organizováním upcycling workshopů. Zůčastnili jsme se také několika festivalů, kde jsme informovali mladé o možnostech ERASMUS+ a ESC.

Tento projekt jsem si vybral kvůli jeho programu. Vím, že dost lidí si vybírá projekt naopak podle země, kam chtějí vyjet. Toto nebyl můj případ – Kypr byl jenom bonus, ale dost zajímavý. Když jsem byl vybrán jako vhodný kandidát po interview a přijal nabídku, teprve jsem se podíval na mapu, kde přesně se Kypr nachází. Byl jsem docela v šoku, že sousední státy jsou například Izrael, Sýrie, Turecko a Egypt. Rozhodl jsem se více nezjišťovat a užít si více překvapení bezprostředně po příjezdu. Moje očekávání bylo více než naplněno. Jezdí se tam na levé straně (Kypr byl britská kolonie). Ostrov je rozdělen na dvě části a severní je ilegálně okupovaná, kde vznikl nelegální stát porušující mezinárodní právo. Mluví se tam řecky, takže mají úplně jinou abecedu. A spoustu dalších šoků jsem postupně zažíval.

Pár dnů po příjezdu jsme měli On Arrival training. Poznali jsme další dobrovolníky z jiných organizací po celém Kypru. Našli jsme si tam spoustu přátel a funguje to jako taková záchranná síť. Sdělovali jsme si v následujících měsících svoje zkušenosti a problémy. S mojí kolegyní Nadiou (Re-imaginers měl dva dobrovolníky) jsme si tam našli přátelé, se kterými jsme trávili skoro veškerý volný čas.

Trvalo nám zhruba měsíc zjistit, co kde nakoupit a co jíst, jak funguje hromadná doprava, jaké místa stojí za navštívení, a co se kde děje za různé události. Částečně nám v tom pomohl infopack, vytvořený předešlími dobrovolníky.

Pracovní doba byla klasicky od pondělí do pátku. S vyjímkou pár akcí, které se pořádali o víkendu. V kanceláři jsme pomáhali s organizací dalších projektů. Např. vyřizování reimbirsementu pro účastníky, dělání seznamu účastníků, psaní reportů z událostí atd. Další práce bylo připravování workshopů a prezentování organizace na festivalech a jiných akcí. Tohle jsme v podstatě dělali po celou dobu projektu. Navíc jsme v říjnu měli další dobrovolníky na 3 týdny v rámci krátkodobého dobrovolnictví přes ESC. To byla asi nejnáročnější část 6 měsíců. Nějaký čas jsem strávil na vytváření svého osobního projektu. Zužitkoval jsem znalosti z posledního tréninkového kurzu a vytvořil jsem přenosnou únikovou místnost upozorňující na enviromentální problémy.

Většina víkendů byla volná. Měli jsme s Nadiou štestí, protože všichni naši kamarádi měli dobrodružného ducha a skoro nikdy jsme o víkendu nezůstali doma. Většinou jsme si vzali spacáky a jeli někam na celý víkend. Spávali jsme na pláži, anebo kde se dalo. Objevovali další města, hory, zkrátka všechno. Nyní když jsem doma, tak mi stále chybí spousta míst na mém TO SEE LIST.

Atmosféru Nikósie a Kypru jsem si zamiloval. Většina mých kamarádů má stejný pocit a všichni se chtějí vracet. Já plánuji návrat na Kypr někdy na jaře/létě. Ostatní hledají příležitosti, jak se vrátit taky. Někdo dostal pracovní nabídku, někdo teprve hledá. Nadia už je na Kypru zpátky a hledá si práci. Já osobně si chci dát cca 4 měsíce v ČR a budu se také vracet. Dalo by se říct, že jsme si tam vytvořili rodinu. Nadiu beru jako svoji sestru, bydleli jsme spolu 6 měsíců a procházeli vším dobrým a zlým společně. A že toho nebylo málo. Ostatní kamarádi už hledají možnosti, jak se vrátit. Přelom jara/léta bysme se tam už všichni chtěli sejít a pokračovat v tom úžasném životě, jaký jsme tam vedli.

Je těžké to všechno jenom tak napsat. Chce si to zažít. Já osobně bych účast na dobrovolníckém projektu všem doporučoval. Je to nepopsatelně obohacující zkušenost. Většina dobrovolníků se rozhodla vyjet z podobých důvodů. Někdo musel čekat semestr na opakování zkoušky, jiný si chtěl dát pauzu po střední škole, než nastoupí na univerzitu, a spousta lidí zkrátka nevěděla kam v životě a potřebovali nějaký směr anebo zkušenost v zahraničí. Z těch lidí, co jsem měl možnost potkat, všichni dostali to, za čím se sem vydali. Spousta dobrovolníků opravdu našla směr po této zkušenosti a už vědí, co chtějí dělat v budoucnu. Jiní dostali vytouženou praxi a zkušenosti. Každopádně jsem neslyšel skoro o nikom, kdo by tohoto rozhodnutí litoval.

Ať už je tvoje motivace jakákoli, doporučuji se podívat na nabídku dobrovolnických projektů a třeba tě nějaký zaujme. Ať už destinací anebo dobrovolnickou činností.

Martin Žaba

 

Krátkodobý ESC:

Tento ESC projekt s názvem RE-Imaginers se odehrával v období 7.10.2019-28.10.2019 na evropské části Kypru v malé „horské“ vesničce nesoucí název Kannavia. Přestože se této ESC zúčastnilo 12 dobrovolníků ze čtyř evropských zemí (ČR, Francie, Portigalsko a Rumunsko), na místě se nás sešlo více, neboť naše kruhy doplnili dobrovolníci z projektu Volunteers on tour. Za ČR jsme dobrovolničily samé ženy. Před projektem jsem se neznali a naše oči se střetli poprvé na letišti. V tu dobu jsme už ale dávno byli v kontaktu, neboť bylo třeba domluvit se n aorganizačních záležitostech. Před odletem jsme taktéž byly vyzbrojeny školením od vysílající organiazce EYCB, na kterém nám jej&iacu te; zástupce sdělil vše potřebné o ESC, abychom byly připravené a nic nás nezaskočilo. 

 

Po tříhodinovém letu jsme poprvé potkali pořádající organizaci, která nás na letišti vyzvedla autobusem. Potom, co nám dali večeři, nechali nás vydechnout. Další den jsme se již všichni, plni síli, zúčastnili připraveného programu. Po seznamovacích hrách jsme se třetí den vrhli na hlavné téma naší EVS, a to na Up-cycling. Po teoretickém úvodu jsme se mu začali věnovat i prakticky. Pracovali jsme s odpadky, které jsme přetvářeli ve věci, které mohou místním lidem sloužit. – s plechovkami od kávy, se starým kufrem, s tetra-pak obaly. Abychom zcela nezazdily naši kreativitu, která k práci byla potřebné, organizátoři pro nás dne 12.10.2019 přichystal i v&yacu te;let do Nikósie, kde se v ten den odehrával Erasmus festival. Na tom jsem měli nejenom možnost oběhnout stánečky, ale taktéž pomoct s propagací naší pořádající organizaci. Další výlet pak následoval dne 13.10.2019, kdy jsme měli menší hike do místních hor, který byl následně doplněn o kurz první pomoci. 

 

Následně jsme všechny naše ruční výrobky prezentovali na závěrečném festivalu konajícím se v nedaleké vesničce. Přestože kvůli nepřízni počasí nedorazilo moc lidí, naše přítomnost místní obohacovala po celou dobu naší výměny, neboť jsme s nimi byli v pravidelném kontaktu. Bylo na nich vidět, že jsou rádi, že se u nich něco děje, že si mohou s někým popovídat a mají koho pohostit. Taktéž nám ukázali, že dosud používají výrobky z loňské EVS, která byla též zaměřená an up-cycling. Člověka zahřálo u srdíčka, že jeho práce má smysl. A protože nejenom dobrovolničením je člověk živ, měli jsme též možnost na vlastn&ia cute; pÄ ›st prozkoumat krásy Kypru, které jsme využily. 

 

Děkujeme vysílající organizaci za možnost vycestovat na EVS, děkujeme též pořádající organizaci za možnost vycestovat na EVS, a doufáme, že i letošní EVS zaměřená na up-cycling bude pro místní minimálně tak obohacující, jako ta loňská.

 

Ivana Sedláčková

Možná se ti bude líbit