iINTERACT (training for new trainers) – Arménie

single-image

Termín konání: 22.-30. duben 2016

Místo konání: Dilijan, Arménie

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: trénink pro nové trenéry

Účastníci: Kristýna Veselková, Šimon Hečko

Účastnící se země: Arménie, ČR, Kypr, Finsko, Gruzie, Německo, Itálie, Moldavsko, Nizozemí

Hostitelská organizace: Loesje Finland

Report z projektu: 

Tento projekt se odehrával na konci dubna uprostřed arménský hor, kterým se přezdívá Arménské Švýcarsko, v městečku Dilijan. To je vzdálené asi dvě hodiny autem od hlavního města Arménie, Jerevanu. V něm si nás také den po příletu vyzvedl David, jeden z organizátorů a bezpečně nás dopravil na místo projektu.

Samotný projekt vedla Polka Agnieszka a Arménka Hranush a byl zaměřený na trénování kompetencí začínajících trenérů či pracovníků s mládeží. Tato dvojce spolu nepracuje poprvé, ale tvoří skvělý tým, jehož práce je pak skutečně viditelná. Těmto dvou trenérkám se podařilo nejen připravit flexibilní program, který přesně odpovídal potřebám celé skupiny, ale také z nás vybudovat nerozlučný tým, kde měl každý ke každému hlubokou důvěru, respekt a pochopení.

V rámci programu jsme vždy absolvovali cvičení či workshop, při kterém jsme testovali naše schopnosti spolupráce, respektu, vnímání, vzájemnou pomoc a dalších vlastností, které bychom měli ovládat. Po každém cvičení následovala reflexe spojená s diskuzí o našich pocitech, řešeních či našem postoji. Díky tomu jsme mohli pochopit nejen vlastní chování, ale vnímat, jak k situaci přistupují ostatní. Ne málokrát se mi stalo, že někdo vnímal stejnou věc z naprosto opačného a nového pohledu.

Program byl velmi výživný, ale také velmi náročný. Pro lepší koncentraci nám pomáhala ranní jóga, dostatek spánku a káva. Jeden den nás čekalo překvapení v podobě volného odpoledne. Uspořádali jsme tedy dvě výpravy. Jedna se vydala na zipliny, což je sjíždění po laně z kopce na kopec, a na projížďku v koňském sedle po divoké arménské přírodě. Já s druhou polovinou jsem se vydala do proslulých dilijanských klášterů, někdy až z 10. století. V rámci výletu jsme stihli také výšlap na horu uprostřed krásné arménské přírody.

Pokud se chystáte navštívit Arménii, připravte se na dobré jídlo, ale spoustu koriandru, mnoho pečiva, nekonečné množství sladkostí na každém kroku a hlavně až přehnaně nápomocné místní, kteří vám nikdy neodmítnou pomoc. Potom se vám třeba může stát, že o otázce po správném směru bude debatovat půlka Jerevanu :).

 

Kristýna Veselková

Možná se ti bude líbit