Youth Impact Zone — Polsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Místo konání: Rabka-Zdrój, Polsko

Termín konání: 27. duben—5. květen 2024

Český tým: 4 účastníci (ve věku 18—21 let) + 1 group leader (ve věku 18+)

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve, nejpozději do 29. února. 

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €180 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelská organizace: Europe4Youth

Popis projektu:

This Youth Exchange is an idea of young activists, youth councillors, young people caring about the world and determined to change it. It’s an opportunity to exchange ideas, experiences and develop tools to support young people in their mission to save the world!

Young people are facing limitations in access to public decision making because of external, internal and systemic reasons. Adults very often don’t recognize that young people have right to influence decisions that affect our lives and the right to support of adults in doing so. The common idea is that the place of youth is in school and that’s it.

Young people are often tokenized, taken patronizingly, instead of being listened to. Some decisions are however impossible to impact without systemic actions (climate change), which leaves us with nothing but frustration and anger. Or worse – resignation and withdrawal. Let’s not let that happen! Let’s think together how can we activate young people to take things in their hands and execute the right for participation!

Let’s meet! Young activists, councillors, members of organisations, or informal movements. Let’s invite people, who were until now just observing the world and take them on board!

We will work together on: sense of efficacy, self-confidence and determination to identify, design and execute social change, knowledge about variety of tools and instruments on disposal of young people – how to use them, how not to misuse them and how to be effective, common actions aimed at motivating our peers to take active roles in their societies.

Možná se ti bude líbit