Be Kind on Yourself — Rumunsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Termín konání: 10.—20. březen 2025

Místo konání: Sarata Monteoru & Buzau, Rumunsko

Český tým: 4 účastníci (ve věku 17-25 let+ 1 group leader (ve věku 18+)

Přečtete si info-pack.

Hostitelská organizace: Fundatia Pentru Tineret Buzau

Report z projektu:

Celý projekt Be Kind On Yourself začal 10.3. 2025 v rumunské vesnici Sarata Monteoru společným příjezdem na stylově vybavený hotel Casa cu Tei. 

Náš pětičlenný český tým v čele se zkušeným team leaderem Martinem nebyl jediný součástí projektu. Kromě české reprezentace se projektu zúčastnili Rumuni, Řekové, Lotyšky, Italové, Španělé, Turci a Srbové ve všech věkových kategorii. 

Večer po příjezdu nám byli předány základní informace, představení samotného místa a samozřejmě jsme byli ubytováni. 

Každý den jako každý jiný jsme zahájili snídani formou bufetu. Po snídani vždy probíhaly hry, které si jednotlivé národy připravovaly každý den. Hry nás měly nejen probudit, nabudit, ale také to byl samotný úvod do celého dne. 

První den dopoledne probíhalo velké seznamování v podobě nejrůznějších her, ve kterých jsme malovali (na papír), povídali a seznamovali. Ke konci dopoledního programu nám byl předaný nejen dárek v podobě projektového hrníčku a trička, ale také jsme si vylosovali tajného kamaráda. 

Po seznámení jsme se začali věnovat hlavnímu tématu celého projektu a to byli menšiny a diskriminace. 

Rozdělovali nás vždy tak, aby každý cizinec byl v jiné skupině a mohl se tak rozvíjet i v anglickém jazyce. 

Náš první úkol byla práce ve skupinách, ve kterých jsme diskutovali o rozdílných menšinách v jednotlivých zemích. Cílem této práce, bylo vytvoření plakátu a předat ostatním informace o menšinách ve svých zemích. Každá skupina pojala plakát svým a hlavně originálním způsobem. Po odprezentování prací jsme plakáty vyvěsili a všechny si je pořádně prohlédli.

Další dny byly pořádně nabité od rána do večera. Opět začal hrou a pokračoval pověstným land artem. Téma tohoto úkolu, ve kterém jsme měli použit pouze materiály v prostoru lesa bylo Be Kind On Yourself, land arty dopadly nad očekávání skvěle. Každá skupina toto téma pojala po svém, a dokonce i s příběhem. 

Dopoledne land art nebyl jedinou aktivitou. Dalším super zážitkem bylo totiž vyrábět obal, pouzdro, krytí nebo říkejte si tomu jak chcete, na vejce. Nebylo to jen tak, protože jednotlivé týmy po uplynutí času pouštěli vejce ve svých obalech z prvního patra, nutno podotknout, že jsme měli pouze omezené kusy materiálu, který jsme mohli využít. Vejce se podařilo uchránit pouze jedné skupině. 

Odpoledne bych popsala spíše jako debatní, kdy jsme seděli vždy po skupinkách, která se po pár minutách vždy přemístili na další stanoviště. Zde jsme diskutovali jak vzniká diskriminace, příčiny a boj proti ní. Dále den pokračoval diskuzi souhlasím/ nesouhlasím proč…

Po večeři nás čekal první mezinárodní večer, kde se předvedli země Turecko, Itálie, Srbsko a Česko. Země se prezentovali nejen typickými pokrmy a pitím, ale i tancem a zpěvem. 

Další den dopoledne jsme vyráběli ve skupinkách AGRESORY, neboli ty, kteří diskriminují a OBĚTI, kteří jsou diskriminováni agresory. Vznikly opět velmi kreativně vyrobené “osoby” se svým vlastním příběhem, dále jsme vytvářeli storytelling, ve kterém jsme vymysleli a poté zahráli celý příběh, s tím, že jsme měli zadanou situaci, které jsme se museli držet. 

Večer nás čekala další mezinárodní noc, tentokrát v režii Španělska, Lotyšska a Řecka. 

Další den dopoledne jsme vytvářeli reportáže (breaking news) ve skupinkách pomoci zadaných obrázků, opět téma diskriminace, kterou jsme poté odprezentovali. 

Dále jsme odpoledne v opět jiných skupinách vytvářeli příběhy se špatným a dobrým koncem diskriminace, jak se ji dá předejít, a jak jen málo stačí ke špatnému konci. 

6.den začal taneční choreografií, kterou nás naučila lotyšská účastnice projektu. Dále jsme se rozdělovali do tří skupin a to na divadlo, časopis a videa. Součástí divadla bylo zahrát příběh, který jsme my jako diváci mohli změnit. Ve videu, kde jsem byla já, jsme vymysleli a vytvořili tři mini filmy na téma diskriminace, ve kterých jsme nejen hráli, ale také jsme ho natáčeli, stříhali. Poslední skupina se soustředila na výrobu časopisu, ve kterém shrnula podrobněji celý projekt.

Večerní program se nesl v duchu prezentování jednou zemí jinou zemi v podobě divadla, faktů a kvízů. 

Další den se nesl v podobě natáčení, nacvičování divadla a tvoření magazínu. 

Večer si pro nás hostitele neboli Rumuni připravili grilování a ochutnávání jejich typických pokrmů. Večer jsme si naprosto všichni užili !

8. den jsme se loučili s naším pobytem v rumunské vesnici a přemístili jsme se do města Buzau. Předtím, než jsme se dostali k samotnému objevování nového města jsme zavítali do Mud Vulcanoes. památka, kterou obklopují překrásné výhledy a velmi větrná krajina. Poté jsme se tedy přesunuli a objevovali město. 

Poslední den jsme ráno začali reprízou nacvičeného divadla. Dále jsme se vydali opět do srdce města. 

Celý den uběhl až moc rychle, protože goodbye party se pomalu, ale rychle blížila. Za odměnu jsme dostali neomezený počet pizzy v krásné restauraci a k tomu parket s dj. Vrchol večera bylo odhalení našich tajných kamarádů a velké rozloučení. Další den jsme totiž brzo ráno opouštěli město. 

Na závěr tohoto projektu musím vyzdvihnout organizaci a celkový chod programu. Aktivity byly zajímavé, kreativní a informační. Diskriminace a menšiny jsou velká témata a my jsme je pomoci tohoto projektu opravdu probrali dopodrobna ze všech možných stran. V této době je opravdu důležitá věta BE KIND ON YOURSELF.

Anežka V.

Možná se ti bude líbit