Youth Leadership — Rumunsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Târgoviște, Hotel Dâmbovița Rumunsko

Termín konání: 1.—8. srpen 2024

Český tým: 2 účastníci (ve věku 22+).

Přečtete si info-pack

Hostitelská organizace: Asociatia BeYou

Report z projektu:

Târgoviște. Že jste to ještě neslyšeli?!

Toto asi 80 km vzdálené městečko od metropole Rumunska Bukurešti rozhodně stojí za zmínku, a to nejen proto, že jsme zde strávili několik nezapomenutelných dní tréninkového kurzu, avšak i díky dalším aspektům. Jak už název města napovídá, dal by se volně přeložit jako trhovište. Jméno lokace tedy ještě víc korespondovalo s tématem projektu.

Ano, dá se říci, že projekt byl též o tom, jak prodat a vlastně utržit nové leaderské dovednosti v práci s mládeží.

Tréninkový kurz s názvem Youth Leadership však nebyl zdaleka jen o tom, co je to leadership, ale i o dalších specifických nuancích. Ostatně, to se vám pokusím nastínit v následujících odstavcích.

Jak už to bývá, první den se nesl v duchu seznamování. Též teorie nezůstala stranou, rozebírali jsme šest typů vedení dle Daniela Golemana. Zajímavým aha omentem byla perspektiva používání a přepínání různých stylů vedení při konkrétních situacích. Skrz tento krátký vhled jsem se plynule přesunuli k tomu, co takový Leadership znamená.

Pak jsme se ponořili do objevování slova Youth Worker, diskutovali jsme různorodost vnímání pojmu napříč státy konkrétně s participanty z Itálie, Španělska, Makedonie, Řecka, Bulharska a Slovenska. Bylo velmi překvapující zjistit, že v mnoha státech tato pozice není nijak oficiálně definována. V závěru dne jsme tyto aktivity zakončili tvorbou koláže.

Druhý den jsme hledali bližší propojení pojmů Youtworker a Leadership. I když se toto spojení zdá jednoduché, nabízí spoustu výzev. Například náš tým hledal modelové propojení prostorovosti tetraedru a problematiky komfortních zón.

V obědové pauze jsme se byli podívat do místní Galerie Umění a do Muzea policie – to je mimochodem jediné v celém Rumunsku. S posteskem jsme zjistili, že jim zde v mezinárodní sbírce policejních uniforem chybí právě ta česká. Ale zpět k umění, pro toto městečko byl důležitou postavou umělec Nicolae Grigorescu. Práce jeho studentů v podobě tradičních litografií jsme mohli spatřit, nutno dodat, že velmi elementárně adjustované.

Jakoby to návštěva muzea policie předpověděla, odpoledne jsme se věnovali právě tzv. Conflict managementu. V týmech jsme hledali definice pěti konfliktních stylů. S tím poté plynule navázala session na Emoční inteligenci.

Úderem třetího dne se na scénu dostavil třetí element projektu, tj. gamifikace. Ráno jsme započali Escape game přichystanou organizátory. Rozdělení do dvou týmů jsme se prokousali skrz různorodé překážky. Od sestavení poličky z připravených materiálů, až po hledání tajných slov indicie. U této hry jsme byli v roli testerů, kdy jsme posléze dávali organizatoru očekávaný feedback jak ji dále vylepšit. Za odměnu jsme odpoledne navštívili místní hrad s věží a další pamětihodnosti.

Po nedělním odpočinku nás čekal čtvrtý den programu. Organizátorka nás seznámila s metodami Design Thinking. S pomocí aplikace Mentimetru jsme se interaktivní formou zakousli do významů této velmi kreativní metody. Dostatečně nastartovaní jsme se pustili do vytváření vlastních nápadů na hry kombinující leadership a školní prostředí. Výběr se poté zúžil na tři týmy. Náš tým se rozhodl pro hru zaměřenou na kreativitu, řemeslo a leadership.

Pátý den byl o dokončování a testování naší hry s názvem St/chool of leadership. Že se vám to zdá krkolomné? Co je to ten Stool? Málokdo ví, že se jedná o židličku bez opěradla. Každý ze tří týmů sestavil svůj vlastní prototyp tohoto designérského výrobku pouze z daných materiálů jako dřívka, lepenka a papír – to byla největší výzva. Komise pak přidělovala body za tyto aspekty: Statická únosnost plné sklenice vody, Ekonomické hledisko a Celkový design s estetikou. Kvalita výstupů nás mile překvapila. Tato hra kombinující prvky designu, leadershipu a ekonomiky má dost velký potenciál na adaptaci v reálném, především školním prostředí například na SŠ.

Šestý den jsme celý program uzavírali, bavili se o diseminaci a plánech do budoucna. Projekt to byl velmi inspirativní a přinesl spoustu nových kompetencí, které ani na nejlepšim trhu nekoupíte. Tímto se tedy loučíme s Targovistem, místem nových perspektiv a inspirací.

Vít V.

Možná se ti bude líbit