Termín konání: 23.-31. květen 2014
Místo konání: Kyjev, Ukrajina
Program a akce: program Mládež v Akci, akce 3.1.2. tréninkový kurz
Účastníci: Tufan Karatas, Simona Korčáková
Report z projektu:
Projekt Let‘s Stop Bullying se odehrával v relaxačním komplexu asi 20 km od hlavního města Kyjev. Účastníky byli Arménie, Ázerbájdžán, Gruzie, Bělorusko, Itálie, Moldávie, Litva, Česká republika, Německo, Malta a Polsko. Cílem projektu bylo zvýšit povědomí mladých lidí o problémech šikany.
Očekávalo se 39 účastníků projektu, ale nakonec nás bylo kolem 20. Ukrajina je přeci jen tématem, které nyní slyšíme každý den, ale nebylo se čeho bát. Ubytování bylo zajištěno v hotelovém relaxačním komplexu 20 km od Kyjeva. Kousek od hotelu se nacházel i Dněpr a ten při 30°C teplotách, které nás provázely celý týden, přišel vhod.
První dva dny jsme se seznamovali s ostatními účastníky a odhalovali i tajemství některých z nás lidí, který se už s šikanou setkali. Poté jsme začali s hlavním úkolem kurzu. Formou her a přednášek jsme si definovali co je to šikana, kdo je aktérem, jak probíhá a další teoretické informace. Jeden z úkolů byl připravit si statistiku šikany z naší země, kterou zastupujeme. Zde na mě čekalo velké překvapení, protože statistiky zabývající se šikanou jsou v České republice jen velice skromné. Šikana u nás se věnuje jen zejména dětem ve školách a spíše ji konstatuje, než aby zahrnovala nějaké větší výzkumy. Pokud ale porovnáme např. Bělorusko nebo Ukrajinu, můžeme říct, že tento problém není tabu a nevyhýbáme se mu. Přiznáváme, že šikana u nás existuje. Největší statistický přehled přineslo Německo, které se tomuto problému velmi aktivně věnuje.
Následovala praktická část, kde téma nebylo cíleno na to jak se vypořádávat se šikanou, ale jak poznat že se o šikanu jedná, jak pomoci dětem nacházející se v této situaci a jak zorganizovat projekt, který bude na tuto problematiku zaměřen.
Na začátku jsem si myslela, že neumím rusky, ale po týdnu stráveném na Ukrajině se tato myšlenka vytratila. I když jsme asi nejvzdálenější k ruskému jazyku, i přesto je možné pochopit smysl věty a dá se velice rychle naučit. Jediné na co jsem si nemohla na projektu zvyknout, byla jejich kuchyně, která jsem si myslela, že bude blízká té české. Kopr, který byl přidáván do všeho (polévka, hlavní chod, salát) mě uvedl z omylu.
Pokud se chystáte na Ukrajinu, nezapomeňte si zabalit repelent proti komárům. Kyjev je opravdu zelené město a komáři tam hladoví.
Simona Korčáková