Lycée Saint-Sauveur Volunteering — Francie

single-image

Program, akce: Evropský sbor solidarity (ESC) — dlouhodobé dobrovolnictví (8 měsíců)

Termíny konání: 6. listopad 2023—1. červenec 2024

Místo konání: Redon, Francie

Dobrovolnice: Nikola Š.

Hostitelská organizace: The Maison d’Accueil du Pays de Redon

Deník z dobrovolnictví: 

17. ledna 2024

Ahoj! 🙂 Jsem Nikola a momentálně si užívám 8 měsíční dobrovolnický project v útulném městečku Redon ve francouzské Bretani (což je trochu jak kouzelný svět Harryho Pottera, jen bez kouzel a s více sýra). Ale teď k tomu, jak jsem se sem vlastně dostala. Po svém pobytu v Lisabonu na Erasmu jsem si řekla, že chci znovu vyrazit do světa. No a kdy je lepší doba než po ukončení magisterského studia? Vybrala jsem si Francii. Jenže tu byl menší zádrhel – nulová znalost francouzštiny. A to bylo problém…

S mojí francoužštinou level 0 tak nebylo moc na výběr a já nevěděla, kde pořádně hledat. Narazila jsem ale na stránky European Youth Portal a objevila tak možnost dobrovolnictví. Začala jsem rozesílat motivační dopisy – ale až v červenci, což bylo pozdě…

Když už jsem byla trochu na dně a sklonila se k myšlence, že zůstanu v Česku, ozvaly se mi najednou dvě organizace. Jednou z nich byl La Mapar s možností dobrovolničení v Redonu (odpadnul jim dobrovolník, osud??). Redon, to bylo takové to náhodou-jsem-to-město-vybrala-slepě-prstem-na-mapě, ale hned první email a následný hovor mě přesvědčily o tom, že tohle je přesně to, co potřebuji.

Nyní tady začínám třetí měsíc mého dobrovolnického dobrodružství na střední škole Saint-Sauveur (která vypadá jako Bradavice 2.0). Pomáhám pořádat různé akce, od „European Youth Day“ až po dny otevřených dveří, nebo vymýšlím aktivity pro studenty (především ty internátní). A další skvělá část – výlety! Za dva měsíce jsem toho stihla navštívit spoustu a se studenty mě ještě čeká Paříž nebo třeba Mont Saint-Michel.

Redon sice není žádné velkoměsto, ale nejsem tu sama – sdílím tohle dobrodružství s dalšími 9 dobrovolníky, včetně mojí skvělé spolubydlící Terky z Česka (což byla jen souhra další skvělé náhody).

A co dodat na závěr? ESC mi přineslo nové zážitky, kamarády a učím se francouzsky s trochou zmatečné výslovnosti. Takže pokud chceš zažít něco podobného, ESC je ta správná cesta!

Možná se ti bude líbit