Made in You(th) — Rakousko

single-image

Erasmus+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Termín konání výměny mládeže: 27. prosinec 2022—7. leden 2023

Místo konání: Klaffer, Rakousko

Český tým: Linda Murčová (GL), Viktorie Navrkalová, Denis Švengr, Zuzana Joklová, Vojtěch Biroš, Iveta Nováková

Prosím přečtěte info-pack

Hostitelská organizace: Österreichische Kinderfreunde

Report z projektu:

Začalo to v roce 2022 a skončilo v roce 2023. Příběh týmu mladých lidí kteří se dne 27. prosince 2022 vydali na projekt Erasmus+, konkrétně tedy na výměnu mládeže nesoucí název Made in You(th). Někteří nemohli dospat, jiným se moc z pohodlí domova po vánocích nechtělo; nakonec jsme se však všichni shodli na tom, že bychom rozhodnutí vyrazit nezměnili. Všichni jsme si zvolili variantu green travel, tedy vlaky/autobusy, jelikož jsme to měli z Česka doslova o skok vedle. Výměna mládeže se konala v Rakousku v horské vesnici Klaffer am Hoffricht, kterou obklopuje krásná a malebná příroda. Setkali jsme se zde s lidmi ze zemí jako je Chorvatsko, Rumunsko, Turecko, Španělsko, Portugalsko, Turecko, Itálie a jedním jediným účastníkem ze země, v níž jsme se nacházeli, Rakouska.

Když jsme dorazili, byli jsme unavení, hladoví a byla již tma. Na nádraží nás přivítala moc milá organizátorka Steffi, která nás později potěšila návštěvou přímo v Klafferu. Po milém setkání jsme se všichni nalodili na přichystaný autobus, který nás odvezl přímo na naše ubytování. Na místě nás přivítal Nico, který se po celou dobu výměny mládeže staral o náš komfort, aktivity, ale byl i dobrým společníkem. Dalším milým překvapením na místě byla večeře, při níž jsme zjistili, že místní kuchařky jsou vlastně Češky, takže jsme se s nimi ihned pustili do řeči. Tyto dvě milé dámy nám zpříjemňovaly pobyt každý den hned třikrát.

Poté, co jsme se ubytovali, jsme se začali seznamovat, ale musím říct, že se sešli opravdu úžasní lidé a šlo to samo. Druhý den byl plný seznamovacích aktivit a seznamování se s prostředím, aktivity, při nichž jsme se učili o Evropské Unii, jejich hodnotách, ale i o nás samotných, přišly na řadu až v následujících dnech. Paralelně s tím jsme se také sbližovali jako přátelé a z lidí, které jsem ještě pár dní nazpět neznala, byla má druhá rodina. Už teď mi moc chybí a plánujeme další společné výlety apod.

Ve volném čase jsme chodili na procházky kolem jezera, zpívali, tančili, povídali si a poznávali tak různé kultury, užívali jsme si spoustu zábavy a na odpočinek tak téměř nezbyl čas, což nám ale vůbec nevadilo.

Každý večer byl vyplněn aktivitami, jež si připravily jednotlivé země. Byla to pro nás příležitost prozkoumat různé kultury a tradice z různých úhlů pohledu. Nechyběly zajímavosti, hudba, tanec a v neposlední řadě jídlo.

Pro náš kulturní večer jsme se rozhodli připravit bramboráky a musím říct, že připravit je z pěti kilo brambor byla pořádná výzva, ale zvládli jsme to a můžeme na sebe být hrdí. Dále jsme měli s sebou spoustu českých typických sladkostí, nápojů, ale předvedli jsme i tance a českou hudbu. Na závěr nás zahřálo na srdíčku, když jsme viděli prázdné talíře a spokojené lidi.

Jelikož jsme v Rakousku měli strávit i Silvestr a Nový rok, nechyběla ani pořádná párty, jejíž součastí bylo karaoke, táborák a sledování ohňostrojů ze všech okolních vesnic. Bylo to doslova magické a budu na to vzpomínat ještě dlouho.

Zhruba v polovině projektu jsme měli na programu celodenní výlet do Lince, který si každý mohl užít po svém. Naše skupinka měla tu nejlepší průvodkyni, jelikož jediná členka rakouského týmu byla místní. Zavedla nás na zajímavá místa a procházku jsme zakončili v nákupním centru, abychom si koupili něco na památku na tuto úžasnou výměnu mládeže, která skončila v roce 2023!

A co jsem se naučila? Naučila jsem se jak pracovat ve skupině, jak komunikovat, naučila jsem se respektu a toleranci, také tomu jak důležitá je svoboda, mír, rovnost atd. Naučila jsem se zkrátka jak být lepším člověkem a jak toto přenést dál mezi ostatní lidi. Děkuji moc za tuto příležitost. Bylo to skvělé!

Iveta Nováková

Možná se ti bude líbit