Natural Environment – Portugalsko

single-image

Původní termín konání: 19.-26. březen 2020. Tento projekt se kvůli Covid-19 přesune na konec října 2020. Přesný termín bude oznámen v násl. měsících.

Místo konání: Mogadouro, Portugalsko

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: výměna mládeže

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack. Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy. Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím vyčkejte, než se zde objeví nový termín konání a pak prosím odešlete vyplněnou přihlášku.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €360 (v případě tohoto projektu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět.

Hostitelská organizace: Share!

Věkový limit pro účastníky: 18-30

Věkový limit pro group leadera: 18+

Účastnící-se země:  Portugal, Spain, Norway, Italy, Czech Republic, Romania

Popis projektu:

The Youth Exchange “Natural Environment”, is a project organized by Share! has as main topic environmental awareness and the results of climate changes.

In this way, the Youth Exchange Natural Environment, aims to promote activities for the young European generations providing a set of experiences and methods about the environmental awareness and the results of climate changes. Over time, the non protection of the environment in many spots and natural protected reserves made the fauna and flora suffer. This project appears as a way to develop the environmental awareness and protection with activities that promotes the initiative spirit in this areas and at same time that protects the nature.

With the conjunction of creativity, social spirit and obviously environmental awareness, the Youth Exchange has as main objective the creation of solution-makers and increase youth to a more active role in society of our European youth generation connected to the environment.

We intend to make an impact at a personal level, giving them the tools to increase their soft skills and disseminate it on their own cities and  turn them active and alive, being actively cooperative to their community. The activities are always arranged in a non-formal learning perspective, participatory methodologies that enable participants to learn in a practical and reflective way.

This Youth Exchange also proposes the development of civic, social, creativity and teamwork skills among young Europeans of different nationalities and different cultures. With extensive experience in sports and environment by this association, it considers that this youth exchange is the possibility to share these experiences and methods.

Možná se ti bude líbit