Nature Friends – Itálie

single-image

Termín konání: 21.-30. květen 2015

Místo konání: Novoli, Lecce, Itálie

 Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: Study Visit

Prosím pročtěte si info-pack

Účastníci: Anna Ondřichová, Tomáš Marek

Hostitelská/pořádající organizace: Green Rope

Účastnící se země: Itálie, Řecko, ČR, Lotyšsko, Portugalsko, Bulharsko, Arménie, Gruzie Ukrajina, Moldavsko, Ázerbajdžán a Bělorusko

Report z projektu

Ve dnech 21. 5. – 30. 5. se dva čeští zástupci zúčastnili projektu Nature Friends v Italském Novoli ležícím v regionu Puglia. Nejednalo se o tréninkový kurz ani výměnu mládeže, ale o studijní návštěvu (study visit). Projekt byl financovaný z dotačních prostředků Evropských fondů, z programu Erasmus+. Mimo české účastníky se projektu zúčastnilo dalších 22 osob z Itálie, Řecka, ČR, Lotyšska, Portugalska, Bulharska, Arménie, Gruzie Ukrajiny, Moldavska, Ázerbájdžánu a Běloruska.  Zajímavostí bylo právě zapojení mnoha zemí k z kavkazského regionu, což není zcela běžné.

Během prvních dnů jsme hráli spoustu teambuldingových her a začali výborně fungovat jako skupina. V dalších dnech jsme v Novoli měli workshopy věnující se tématům jako je „slow food“ (spojený s přípravou tradičních italských jídel z lokálních surovin) či „fair trade“. Účelem naší studijní návštěvy bylo účastníkům představit všechny aktivity, které Italská nezisková organizace GreenRope podniká. Bylo nám tak představeno na jedné straně velmi turistické Otranto i jeho přírodní zajímavosti (Cava di Bauxite) v okolí. Na druhé straně jsme vícekrát navštívili Taranto, které je naopak městem průmyslovým a do oblasti turismu se teprve snaží proniknout. Cílem mladých nadšenců je do budoucna změnit závislost místa na průmyslu a soustředit se na ekoturismus. Navštívili jsme ve spolupráci s WWF (World Wildlife Fund) chráněnou ptačí rezervaci a mokřad ležící na okraji města Taranto a měli možnost vidět a pomocí speciálních dalekohledů pozorovat různé druhy hnízdících ptáků. V rámci dalších aktivit jsme se společně s organizací Jonian Dolphin Conservation vydali na katamaránu na moře pozorovat delfíny. Větrné podmínky nám bohužel nepřály, a tak jsme nemohli pozorovat např. odebírání DNA delfínů a další činnosti, které tato organizace provádí a se kterou organizace GreenRope úzce spolupracuje. Měli jsme však možnost poslechnout si nahrané záznamy komunikace delfínů pod vodou. V rámci večerních aktivit projektu nám byl představen dokument The Cove (pro zájemce volně ke zhlédnutí na kanálu YouTube – doporučujeme!) informující o děsivé situaci v Japonsku. Organizace GreenRope nám také ukázala písečné pláže, na které se v létě připlouvají rozmnožovat mořské želvy. V těchto dnech dobrovolníci z organizace na plážích stanují a střídají se v hlídání želvích hnízd, aby tyto majestátní mořští živočichové měli větší šance přežít.

Mimo naše působení přímo v terénu bylo více dní v rámci projektu věnováno rozšiřování znalostí o programu Erasmus+ a možnostech, které poskytuje mladým lidem. Mimo obecné informace, jenž byly sdělovány projektovými manažerkami působícími v organizaci GreenRope jsme měli s nimi i všemi ostatními možnost diskutovat o našich vlastních snech a nápadech týkajících se organizování vlastních projektů. Naše nápady byly následně dále rozpracovávány ve skupinách a začaly dostávat logický a realizovatelný rámec. V tomto směru jsme se naučili hodně. Velkým přínosem bylo sdělování vlastních zkušeností zakladatelů organizace GreenRope a jejich motivace k tomu, abychom i my realizovali ty své! A tak dalším ze vzkazů a poznatků, které jsme si z projektu odnesli, bylo, že nic přeci není nemožné a člověk se nesmí bát své sny realizovat. Děkujeme EYCB za možnost zúčastnit se tohoto projektu a děkujeme i GreenRope za velkou inspiraci a motivaci a nezapomenutelné zážitky.

 

Anna Ondřichová

Možná se ti bude líbit