It’s My Nature — Irsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Woodstown, County Waterford, Irsko

Termín konání: 23.—30. září 2023

Český tým: 2 pracovníci s mládeží

Přečtete si info-pack.

Hostitelská organizace: Waterford and South Tipperary Community Youth Service Ltd

Report z projektu:

Tréninkový kurz It’s My Nature, který proběhl ve Woodstown, Irsko se konal 23.–30. září 2023. Nejprve jsme dorazili do Dublinu a následně dvě hodiny pokračovaly do města Waterford, kde nás již na nádraží vyzvedl jeden z organizátorů akce. Celkově nás bylo 20 z 11 různých zemí, Česká Republika, Ukrajina, Španělsko, Německo, Arménie, Estonsko, Francie, Itálie, Irsko, Belgie a Řecko. Měli jsme dva trenéry Elenu, herečku ze Španělska a Dominika, který aktuálně pobývá ve Francii, původem z Belgie. Elena je velmi energická a přátelská, organizuje většinou všechny energické aktivity a divadlo, zatímco Dominik je naopak velmi klidný a stará se o workshopy a přednášky. Ubytováni jsme byli ve dvou pokojích s patrovými postelemi, nebyl to ale pro nás problém, všichni respektovali spánek ostatních. Snídaně a obědy jsme si připravovali sami ze surovin, které nám nakoupili. Mohli jsme si napsat na nákupní seznam cokoliv a druhý den to tam bylo doručeno, ale zásoba jídla byla opravdu veliká. Večeře byly buď v restauracích, kde jsme si mohli vybrat, co jsme sami chtěli, nebo se koupila pizza, asijské jídlo apod. Měli jsme tak možnost ochutnat jak místní jídlo, tak i cokoliv na co jsme zvyklí.

První den dojezdu byl spíše odpočinkový, vařili jsme, seznamovali se a zkoumali jsme prostředí. Hezky vybavený dům, s opravdu pohodlnými gauči se nachází hned vedle moře, takže kdykoliv je možnost se tam podívat, odpočívat nebo přemýšlet. Druhý den už se nesl v duchu teambuildingových aktivit. Aktivity byly opravdu originální a dost mě to překvapilo, protože mi přijde, že už se většinou opakuje všude to stejné, ale tady rozhodně ne. Také jsme se bavili o našich představách a vizích ohledně projektu. Tento den byl taky v duchu “tělo” dělali jsme hodně her a aktivit, které souvisely s pohybem. Cílem většiny aktivit je nejen si je užít, ale zároveň ii pochopit, jak se dělají, abychom je následně mohli aplikovat v našich organizacích nebo projektech s mládeží, ve kterých se účastníme. Smyslem tohoto projektu je teda odnést si i hodně znalostí a dovedností, které pak následně v praxi budeme schopni sami využít. 

Třetí den jsme se bavili o naší vlastní zranitelnosti a každý jsme měli i svůj vlastní “solo moment”, ve kterém jsme mohli sdílet cokoliv osobního po dobu jedné minuty. Tyto momenty bylo opravdu silné a plné emocí, nebáli jsme se již jít více do hloubky. Dalších pár dní jsme se věnovali především osobnímu rozvoji, dělali jsme naši vlastní řeku života, kdy jsme se měli pozastavit nad svým životem a přemýšlet o něm. Většina z nás si hodně věcí uvědomila a následně jsme společně měli možnost to i sdílet. V tomto projektu jsou opravdu rozličné věkové kategorie, začíná to od 18 let a jde to až někde k 60ti. Sešlo se zde opravdu spousta inspirativních, inteligentních lidí, kteří na sobě chtěli pracovat a sdílet mezi sebou jak osobní věci, tak i si projekt užít. Za tuto možnost sejít se v tak rozdílné skupině s hodně rozdílnými zkušenostmi a pohledy na svět bylo pro všechny obohacující. 

Čtvrtý den jsme měli ranní workshop zaměřený na péči o druhé a po obědě jsme vyrazili autobusem na dva výlety. Jeden byl k pobřeží a útesům, které byly pro mě klenotem Irska a druhý k vodopádům a k horám. Oba výlety byly krásné, i když foukalo a bylo chladněji, výhledy na přírodu opravdu stály za to. Večer jsme měli možnost jet autobusem do typické irské hospody se živou hudbou, já už jsem bohužel nejela, jelikož jsem byla vyčerpaná, ale ostatní říkali, že to bylo geniální. Ohledně hospod, měli jsme i jednu přímo vedle našeho ubytování, kde jsme mohli chodit každý večer si sednout. 

Pátý a šestý den jsme se už začali zajímat o divadlo a jak se divákům postarat o pořádný zážitek. Rozdělili jsme si ve skupinách smysly a následně jsme každý měli něco s daným smyslem vymyslet pro naše publikum. Každý se toho zhostil kreativně a myslím, že to byla zajímavá zkušenost. Večer proběhla Intercultural night, jak už je na každém projektu zvykem, ale tady úplně jinak. Zadání bylo, abychom to udělali zábavné, interaktivní a něco pro nás blízké. Jednalo se o různé tance, hry, zpěv, poslech apod. Další den jsme již měli celý na přípravu našich vlastních scének, které jsme večer prezentovali před publikem, jak z projektu tak i před lidmi z okolí, kteří se na nás přišli podívat. 

Poslední den byl veden v duchu reflexe a debat nad tím, co jsme si od projektu odnesli, Také jsme měli přednášku od jedné z účastnic, která pracuje na administrativě takových projektů, takže nám vysvětlila, co je za založením každého takového projektu. Opravdu hodně jsem si užila poslední workshop o tranzici sama sebe, který už byl opravdu hodně do hloubky. 

Moc bych chtěla poděkovat všem organizátorům, kteří nám tento zážitek udělali nezapomenutelným a všem účastníkům, kteří byli po celý týden schopni na sobě pracovat a sdílet s ostatními. Vřele doporučuji strávit pár dní před nebo po projektu i v Dublinu, i když je ubytování dražší stojí to za to, to tam prozkoumat. 

Nela

Možná se ti bude líbit