NatVival — Rumunsko

single-image

Termín konání: 1.-10. srpna 2013

Místo konání: Baia Mare, Maramures, Rumunsko

Program a akce: program Mládež v Akci, akce 1.1. výměna mládeže

Účastníci: Marie Přibylová, Monika Šoukalová, Andrea Surá, Aleš Bém, Adam Marčík

Účastnící se země: Kypr, ČR, Francie, Řecko, Litva, Polsko, Rumunsko, Švédsko

Report z projektu

Projekt se uskutečnil v neskonale krásné krajině v rumunském pohoří Maramures. Dny jsme díky skvělému počasí trávili spolu s dalšími 35 účastníky z Kypru, Řecka, Litvy, Polska, Švédska, Francie a Rumunska téměř pořád venku. Aby taky ne, když téma projektu se zabývalo vlivem sociálních sítí a technologií jako takových na dnešní populaci a zároveň se nás snažilo dostat o něco blíže zpět k přírodě. 

Ze všeho nejdřív nemohu nezmínit, že celý projekt sepsala a dala dohromady teprve patnáctiletá členka organizace DEIS. A že to byl opravdový kus dobře odvedené práce. Ráno jsme se po „energizerech“ většinou ve společenské místnosti zabývali onou problematikou technologií a sociálních sítí formou nejrůznějších her a aktivit. Po obědě se zpravidla pokračovalo venkovními aktivitami spojenými s poznáváním přírody i nás samotných. Večery se nesly v duchu mezinárodních prezentací, kde nás účastníci z jednotlivých zemí seznamovali se svou kulturou, zvyky, hrami a pokrmy. Po skončení prezentací se staly velice oblíbenými táboráky, při kterých se zpívalo, tančilo, hrálo hry a každý večer šlo lépe vidět, jak se skupinky jednotlivých zemí navzdory jazykovým bariérám čím dál více promíchávají, až jsme se nakonec stali jednou velkou partou užívající si léto pohromadě a skutečně naplno. 

Projekt byl určený mladým lidem ve věku 16 až 25 let, což se především během aktivit ukázalo jako dost velké rozmezí. Při každodenních reflexích se potvrdilo, že co baví mladší účastníky, to příliš nezajímá ty starší a naopak. Díky dobrému organizačnímu týmu a za přispění jednotlivců z ostatních zemí se však vždy podařilo naplánovat příjemný program, ze kterého si každý účastník něco odnesl, a také závěrečné reflexe byly velice pozitivní.  

V polovině pobytu jsme se všichni vydali autobusem na výlet do nedaleké vesničky Copalnic Manastur, kde nás místní přátelsky pohostili tradičním občerstvením a děti v krojích nám předvedli typické rumunské tance a zpěvy. Poté jsme se s dětmi vypravili k řece hrát hry a osvěžit se v horkém a rozpáleném dni. Nakonec jsme měli příležitost nakoupit si v obchodním centru v Baia Mare.     

Také česká skupina přispěla k vytváření programu a ujala se zorganizování pěšího výletu po značkách. Tato velice příjemná procházka údolím kolem řeky spojená s koupáním, naladila přibližně polovinu účastníků k dalšímu poznávání okolí, a tak jsme se další den vypravili na 16km dlouhý pochod na kopec, ze kterého byl nádherný výhled jak na hory, tak i na město Baia Mare. 

Celkově se mi celý projekt moc líbil, také ubytovaní a strava v horské chatě byly nadprůměrné. Myslím, že nikdo z nás na těchto 10 dní strávených naprosto mimo civilizaci jen tak nezapomene. Naučili jsme se spoustu věcí jeden od druhého, skutečně si odpočinuli od internetu, posunuli své jazykové a komunikační schopnosti a navázali nová přátelství. Jsem moc ráda, že jsem se projektu mohla zúčastnit, nejradši bych se na něj hned vrátila, a tak budu alespoň doufat, že se zase brzy podívám na nějaký další! 

Andrea Surá

Možná se ti bude líbit