Non-Formal Education Against Mental Illness Stigma — Rumunsko

single-image

Program a akce: program ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Termín konání: 1.—10. duben 2022

Místo konání: Manastirea Humorului, poblíž města Gura-Humorului, okres Suceava, Rumunsko

Pokud máte zájem o více informací, prosím důkladně si přečtete infopack.

Účastnící se země: Rumunsko, ČR, Arménie, Litva, Lotyšsko, Srbsko, Španělsko, Tunisko, Turecko, Ukrajina

Hostitelská organizace: AR Vocational and Investment Solutions

Český tým: Martin Zeman

Report z projektu:

Projekt, který nesl název Non – formal education against mental ilness stigma, se konal 1. – 10. 4. v Rumunsku a to konkrétně na krásném místě Bukoviny Monasteria humorului v blízkosti městečka Gura humorului.

Celkem se projektu účastnilo 21 lidi z Rumunska, Armenie, České republiky Lotyšska, Spanelška, Turecka a Ukrajiny. Po organizační stránce vše zaštiťovala lotyšská společnost AR Vocational and Investment Solutions.

Vše bylo zacíleno převážně na stigmatizaci lidí s duševními problémy. Celou dobu projektu nás provázela zkušená a sympatická psycholoka Miruna ze severu Rumunska a její perfektní „šéfka“ Anka. Nachystali pro nás úžasný týden plný všech možných informací. Ubytování bylo velmi přijemné, jídlo bylo přímo úžasné ve velkém množství a Anka nás vzala do místní restaurace, kde jsme měli možnost ochutnat dalsi „místní“ speciality.

První den projektu byl zaměřen na seznamování se všech účastníku projektu formou zábavných her. Stigmatizaci duševne nemocných jsme probírali na skupinových workshopech, kulatých stolech a otevřených prostorech, formou divadla fórum, hraním rolí, simulacemi, krátkým filmem. Psycholožka Miruna mluvila o konceptu duševniho zdraví, jak zacházet se stresy každodenního života a uskutečnovat své schopnosti, o konceptu well-being, normalitě a abnormalitě. O tom, že pro zvládání psychózy je důlezitá adaptabilita nejen nemocného, ale i jeho podpůrného okolí. Poušteli jsme si video o sociálním konformismu. Miruna nám objasnila podstatu autismu, schizofrenie, deprese a aktivniho nasloucháni. Vše jsem procvičili cvičením na řešení skutecných případů stigmatizovaných lidi. 

Dva večery byla v programu intercultural night, kde každý národ prezentoval většinou své jídlo a pití, ale někteří z účastníků i tancovali vlastní národní tanec. Na středu pro nás Anka přichystala výlet do dobře pristupných místních divokých karpatských hor Rarau a autobusem jsme vyjeli až na nejvyšsí horu Rarau 1649 metrů vysokou. V okolí jsme si prohlédli klášter pod patronaci UNESCO Voronet a měli jsme komentovanou prohlídku v etnografickém muzeu. V posledních 2 dnech jsme vytvořili miniprůvodce pro pracovniky pracujicí s mládeží a projektový film o stigmatizaci lidí s duševním onemocnenim. Poslední den odpoledne už bylo hodnocení celého projektu, který byl z mého pohledu velmi užitečný pro každého, kdo pracuje se stigmatizovanými lidmy, ale také pro jejich organizace a osobní životy stigmatizovaných lidí a společnosti jako celku. Obdržely jsme certifikát o absolvování kurzu a každý řekl pár slov na závěr a povedený večer jsme zakončily tancovačkou na různé národní písničky na Youtubu. Druhý den jsem dojel pohodlně vlakem s lehátkovou úpravou až domu. 

Chtěl bych hrozně moc poděkovat organizaci AR Vocational and Investment Solutions za možnost zúčastnit se jejich projektu a hlavně organizatorum Ance, Isabele, Ieronymovi a Mirune za perfektné připravený projekt,ubytovaní,jídlo a výlet do hor a dalším účastníkům projektu za skvělou atmosféru,vysílající organizaci EYCB a jeji koordinátorce Janě Parolkové.

 

                                                                                                             Martin Zeman

Možná se ti bude líbit