On the Train to Sustainability — Německo

single-image

Program: ERASMUS+: Mládež, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Berlín (4 noci; 5.—9. srpen), pak Herzershof (3 noci; 9.—13. srpen)

Termín konání výměny mládeže: 5.—13. srpen 2022

Termín konání APV (= Advance Planning Visit = přípravné předprojektové setkání reprezenantů národních skupin s organizátory): 13.—15. červen 2022, Berlín, Německo. Za každý národní tým se zúčastní jeden reprezentant.

Počet volných míst: 0. Můžete se hlásit jako náhradníci.

Velikost českého týmu: 6 účastníků (ve věku 18-30) + 1 group leader (ve věku 18+)

Před tím, než se přihlásíte na jakýkoliv náš projekt, důkladně si přečtěte všechny informace v sekci Chci vyjet na projekt a seznamte se s Pravidly účasti na zahr. projektech.

Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit, prosím důkladně si přečtete info-pack.

Prosím zamyslete se, jak do tohoto projektu zapadáte vy (viz „participants‘ profile“ níže). Pokud máte zájem se na tento projekt přihlásit jako náhradníci, prosím odešlete vyplněnou přihlášku co nejdříve a v případě, že se jakékoliv místo uvolní, hned vás budeme kontaktovat.

Pro to, abyste se na tento projekt přihlásili je nutné, abyste vlastnili nejen občanský průkaz (který musíte mít ze zákona), ale také platný cestovní pas (s platností min. ještě 150 dní od datumu začátku vámi vybraného projektu).

V rámci programu ERASMUS+ jsou následující finanční specifika: v rámci všech projektů je kompletně (ze 100%) zajištěno jídlo, ubytování, aktivity, a to vše je zcela pokryto z fondů EU programu ERASMUS+ a zařízeno organizátory. Účastníkům dále budou proplaceny cestovní náklady (reimbursement) do max. výše €100 (v případě projektu v Německu) z místa bydliště do místa konání projektu a zpět. Na tuto výměnu mládeže je možné jet pouze vlakem.

Samotní organizátoři si budou vybírat účastnický poplatek ve výši €40/účastník.

Prosím seznamte se s podmínkami pro vstup do Německa (nutnost testů, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde.

Prosím seznamte se s podmínkami pro návrat do ČR ze zahraničí (nutnost testů, karantény, atp.) na stránkách Ministerstva zahr. věcí zde. 

Hostitelská organizace: Karavaan(Belgie) & ThinkCamp EU (Německo)

Účastnící se země: Belgie, Německo, ČR

Popis projektu:

Have you ever had the chance to get on the train with people from Belgium, the Czech Republic and Germany? In the context of an amazing European exchange project, our train will slow down in the dazzling heart of Germany, Berlin and at the Polish border. Our journey through the city and in the countryside inspires us to reflect upon fresh and original sustainable ways of living.

We promise it to be an amazing opportunity where you will learn more about yourself, others and sustainability.

The city of Berlin and its inspiring inhabitants will teach us about a sustainable way of life. Our challenge will be to translate their innovative ideas to our everyday lives. Combining different cultures and different ways of thinking, we will look into our similarities and differences.

After 4 days of sparkling Berlin, we continue our trip in the direction of Poland. Our next destination is situated at the border of Germany and Poland. In Küstriner Vorland we will experience nature’s alternative routes firsthand as we will be camping for four days. Inspired by the beauty of nature, we will join hands to create a documentary in which we will exhibit our newly gained sustainable wisdom.

Make yourself ready for an impactful intercultural exchange!

Practical information

From the 5th to the 13th of August, we board the train to sustainability. What to expect? A journey stashed with intercultural activities, workshops and excursions. This subsidized project is supported by the Youth in Action program by Erasmus+. Briefly, this means that only a participation fee of €40 is to be paid by each participant. A European subsidy is granted for the cost of transport, accommodation, lodging and activities.

Each country is engaged in the project with 6 participants and 1 group leader. This means that the spots are limited, so do not hesitate to sign up! 

In the context of the project, the spoken language will be English. Not by any means, a perfect knowledge of English is required. Basic conversations in English are sufficient. The group leaders are there to help you out whenever you struggle with a language barrier.

Conditions

The target group for this project is young people who are between 18 and 30 years old. In short, you are open to a week full of adventure and intercultural ex-/interchange. Pillars as pleasure and fun are accompanied by new cultural discoveries as experienced by yourself and others. The only must is the willingness to reflect upon yourself and the topics dealt with during the journey. This trip aims to be more than just a week off. The group assignments and games are opportunities to gather knowledge, new skills and meaningful insights. A youthpass is granted to all participants at the end of our journey.

Možná se ti bude líbit