Paths of Learning — Španělsko

single-image

ERASMUS+, Klíčová akce 1: tréninkový kurz

Místo konání: Guía de Isora, Tenerife, Španělsko

Termín konání: 6.—12. listopad 2023

Český tým: 2 účastníci/pracovníci s mládeží (ve věku 18+

Přečtete si info-pack

Hostitelská organizace: NGO Desaplatanate

Report z projektu:

Tréninkový kurz s názvem Paths of learning, který se konal ve dnech 6. – 12. 11. 2023 v městečku Guia de Isora na Tenerife.

Projektu se zúčastnilo 27 lidí ze Španělska, Portugalska, Francie, Slovenska, Slovinska, České republiky, Litvy, Lotyšska, Estonska, Itálie, Polska a Švédska. Organizaci tohoto projektu zajišťovala organizace s názvem Desaplatánate pod vedením Javiera, Gaii a Aleho.

Kurz byl zaměřen na téma outdoor education, což znamenalo, že většina našich aktivit probíhala venku, a tak jsme měli možnost poznat krásy Tenerife ať už nádherných pláží s černým pískem, sopečnou krajinu pod sopkou a zároveň nejvyšší horou Španělska Pico del Teide, tak i nádherných lesů, které se na Tenerife nacházejí.

Ubytovaní jsme byli ve vesničce v horách s názvem Guia de Isora v místním hostelu pro mládež, kde jsme také měli zajištěné jídlo. To je potřeba zdůraznit, neboť jsme celý týden měli jen vegetariánská jídla a kuchaři nás každý den překvapovali, jak kreativně se jde připravovat vegetariánské jídlo i v kombinaci s tradičními místními pokrmy.

První den byl věnován představení kurzu a seznámení se s ostatními účastníky. Dopoledne nás ještě čekal city hunt, jehož úkolem byla spolupráce v týmech a poznání města. Po obědě proběhla tradiční siesta a poté jsme se vydali na první menší hike, při kterém jsme si mohli užít nádherný západ slunce. Večer pak následovala první část Intercultural night, kde jsme se spojili s holkama ze Slovenska a ostatní účastníky učili polku.

Hlavním bodem druhého dne byla výprava k pobřeží, kde jsme měli v plánu hned několik aktivit a proběhlo samozřejmě i koupaní v oceánu. Na ubytování jsme se vraceli až za tmy a čeka nás jako každý večer debriefing a zhodnocení uplynulého dne. Po večeři pak pokračovala Intercultural night.

Třetí den projektu jsme prakticky celý strávili v národním parku Teide. Měli jsme možnost podívat se pod sopku a dozvědět se legendu o příšeře, která se schovává v sopce. Poté následoval krátký přesun a na západ slunce jsme si vyšlápli na krásný výhled a ještě lepší západ slunce. Měli jsme možnost vidět i další z Kanárských ostrovů – La Gomeru a La Palmu. Po západu slunce jsme se vydali opatrně sopečnou krajinou dolu, zpátky k autu. To ale ještě nebylo všechno. Čekalo nás totiž pozorování hvězd, které bylo velice speciální, neboť jedna z organizátorů Gaia má vystudovanou astrofyziku, takže jsme se mohli dozvědět spousty nových informací a užít si báječný večer.

Další den dopoledne jsme se rozdělili do 5 týmů a naším úkolem bylo začít pracovat na naší vlastní aktivitě. Po obědě nás pak čekal asi nejdelší výlet našeho kurzu a to Teno treasure hunt v překrásném vavřínovém lese.

Poslední den jsme dokončovali naše vlastní aktivity a odpoledne přišlo na řadu testování aktivit. Každý tým pojal koncept odlišně, tudíž jsme měli možnosti užít si široké spektrum různých aktivit. Po již tradiční siestě jsme se vydali naposledy k oceánu, kde také probíhali některé naše aktivity a při dalším božském západu slunce jsme si dali poslední debriefing a zhodnocení uplynulého týdne. Po návratu na ubytování nás čekala rozlučková party, která se v některých případech táhla až do brzkých ranních hodin, ale některé čekalo vstávání a přesun na letiště.

Na závěr bych moc chtěla poděkovat organizaci Desaplatánate a také EYCB, za možnost zúčastnit se tohoto úžasného kurzu na Tenerife. Projekt byl báječně připravený a myslím, že jsme si ho všichni náramně užili.

Karolína L.

Možná se ti bude líbit