Termín konání: 25. července – 1. srpna 2013
Místo konání: Valencie, Španělsko
Program a akce: program Mládež v akci, akce 1.1. výměna mládeže
Účastnící se země: Španělsko, ČR, Slovensko, Rumunsko
Účastníci: Eva Janečková (group leader), Michal Havelka, Libor Karvay, Vojtěch Karvay, Petra Mazancová
Report z projektu:
Projekt s názvem PET Art: a modern life outcome, který se konal ve slunné přímořské Valencii v termínu 25. července až 1. srpna, byl již od počátku příslibem pro zajímavou zkušenost a názorové výměny s lidmi z odlišných kulturních zázemí. Spolu s Českou republikou se projektu zúčastnili domácí Španělsko, Rumunsko a na poslední chvíli i Slovensko.
Cílem projektu bylo zábavnou a poutavou formou obeznámit účastníky o možnostech recyklace, respektive ukázat, co vše je možné vyrobit z věcí, jež bychom za běžných podmínek obyčejně vyhodili do koše. V rámci této činnosti jedna skupina vytvořila dvě krásná zrcadla s ozdobami z ‚CDček‘ a kovových vršků od nápojů. Druhá skupina pak složila funkční příruční větrný mlýn generující elektřinu za větrného počasí a fungující jako tepelný výměník v chladných podmínkách.
Když jsme se zrovna nevěnovali výše popsaným tvůrčím činnostem, hráli jsme různorodé hry v rámci sbližování se či pracovali na jiných úkolech, které nám organizátoři zadávali v průběhu projektu. Jedním z nich bylo kupříkladu v daných skupinách najít při prohlídce města jakýkoliv znak netopýra, který je symbolem Valencie, či vyfotit grafity s environmentálním podtextem. V těchto skupinách byl vždy jeden zástupce z dané země a jako lídr byl jmenován zástupce domácího Španělska, který měl být naším průvodcem. Ve výsledku jsme utvořili heterogenní týmy, jež pak úzce spolupracovaly během celého projektu a jejichž členové poznávali kulturní zázemí každého z nich.
Mimo vypracovávání kreativních úkolů jsme tedy několikrát navštívili malebné centrum Valencie včetně jejích parků, v místní kavárně jsme měli možnost shlédnout emotivní představení flamenga v podání tamějším umělců a v neposlední řadě jsme též zavítali na pláž, k libosti valné většiny účastníků. Vrcholem kulturní části projektu ovšem byla návštěva věhlasného Města umění a věd, kde jsme shlédli film v 3D kině, byli se porozhlédnout v muzeu a v zahradách, a také Oceánografického muzea, v jehož rámci jsme se zúčastnili delfíní show a viděli spoustu mořských živočichů z celého světa.
Ačkoliv se jednalo o můj první projekt a nemám tedy možnost srovnání, jsem šťastný, že jsem mohl být jeho součástí. Z mého pohledu byli organizátoři velice schopní, vstřícní a věděli, co dělají. Nadmíru pozitivně hodnotím i chutnou a pestrou stravu a ubytování v hostelu, které nám pomohlo se více sblížit s jednotlivými účastníky. PET Art zkrátka nasadil pomyslnou laťku velmi vysoko, a pokud se vydám na nějaký další projekt, budu mít bohudík/bohužel velká očekávání.
Michal Havelka